Gjykata Kushtetuese me vendim: “Pucko Petrol” nuk mund të ndërtojë pompë benzine në Karposh

Iliria News Agency
Iliria News Agency

6 Prill, 2023

Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar vendimin për planin detal urbanistik për ndërtim të pompës së benzinës në komunën e Karposhti nga kompania “Pucko Petrol”, përcjell TV21. Me këtë vendim hapet rruga që “Pucko Petrol” të kërkojë miliona si dëmshpërblim, për shkak se ka blerë tokë për pompë të benzinës, në vend që tani nuk mund të ndërtojë.

“Gjykata Kushtetuese ka konstatuar se PDU-ja është në kundërshtim me PGJU-në sepse parashikon ndërtimin e një pompe benzine, që është objekt me qëllim të klasës E, në një vend që është planifikuar për gjelbërim dhe ndërtim të objekteve me qëllim të klasës A dhe B, respektivisht objekte banimi dhe pjesërisht komerciale”, njoftoi Gjykata Kushtetuese.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arrestim_Pranga-780x468-1

Rrahu gruan dhe fëmijën, arrestohet 36-vjeçari nga Gostivari

D3936085-10A9-464E-A494-B96F83F4C4CA

Tensionet në veri, Vuçiq takohet me Ramën dhe liderët e tjerë të Ballkanit

arben-taravari-1

(VIDEO) Taravari: Do të bëjmë çmos për ta heq 20%

samiti-i-berlinit

MPJ: Hyjnë në fuqi tri marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

spasovski

Spasovski: Është rritur efikasiteti në zbulimin e kontrabanduesve të emigrantëve

vjosa

Osmani: S’kam plan të takohem me Vuçiqin, Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

gjobaa

183 gjoba në Shkup, 55 për tejkalim të shpejtësisë

shkupi

Turqia dhe Maqedonia, shpenzime më të ulëta për jetesë në Evropë

INFO

NA NDIQ