Gjykata Kushtetuese nuk arriti të zgjedh kryetarin e ri

Picture of ina-online
ina-online

30/05/2024

Gjykata Kushtetuese gjatë ditës së sotme katër herë tentoi, por nuk arriti të zgjedh kryetarin e ri, i cili duhet të ulet në vendin e Dobrilla Kacarskës, të cilës, mandati i skadon më 2 qershor.

Dy kandidatet pretendente, Tatjana Vasiq-Bozaxhieva dhe Ana Pavllovska Daneva, nuk kanë arritur që të sigurojnë shumicë prej dy të tretave. Procedura për zgjedhjen e kryetarit do të përsëritet derisa nuk zgjidhet kryetari, ndërkaq gjykatësit votojnë në mënyrë të fshehtë. Për nesër, është caktuar seanca e radhës, e cila do të mbahet në ora 10. Kryetarja e deritanishme, Kacarska, në fjalimin përfundimtar të saj tha se ka qenë cak i kërcënimeve derisa e ka ushtruar këtë funksion.

TË FUNDIT
26 minuta
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
40 minuta
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
55 minuta
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
1 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
1 orë
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
5 orë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane
18 orë
Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita
26 minuta
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre
8 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
1 ditë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
5 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
12 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240624-183025~2

Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

INFO

NA NDIQ