Gjykata Kushtetuese nuk vlerëson kushtetutshmërinë e Marrëveshjes së Prespës

Picture of ina-online
ina-online

21/09/2023

Gjykatësit e Gjykatës Kushtetuese njëzëri vendosën të mos nisin procedurë për vlerësimin e kushtetutshmërisë së çështjes “Marrëveshja e Prespës”, si dhe hodhën poshtë iniciativën për vlerësimin e kushtetutshmërisë së dekretit me të cilën është shpallur ligji.

Ligji për ratifikimin e marrëveshjes është në përputhje me Kushtetutën dhe dekreti nuk përmban norma juridike, sqaron kryetarja Kaçarska.

“Gjykata Kushtetuese nuk ka komptenca të vendos për harmonizimin e marrëveshjeve ndërkombëtare me Kushtetutën, që do të thotë nuk ka kushte për lëshime gjatë analizës mbi bazën e pretendimeve nga iniciativat, të cilat kanë të bëjnë me përmbajtjen e marrëveshjes. Nëse supozohet se ligji shfuqizohet, marrëveshja vazhdon të qëndrojë.”, – deklaroi kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Dobrilla Kaçarska.

Lënda u përpilua nga nismat e dorëzuara nga Todor Petrov, kryetar i Kongresit Botëror Maqedonas dhe pesë iniciatorëve të tjerë. Petrov thotë se gjykatësit u morën më shumë me kompetencat e presidentit, në vend të asaj që ata duhet ta konsiderojnë si të kontestuara.

“Mbledhja e sotme është kulmi i padrejtësisë, shtetit jo të drejtë dhe të shoqërisë kriminele mes të gjykatësve dhe Qeverisë në pezullimin e të drejtave dhe lirisë së qytetarëve, si dhe rendit juridiko-kushtetues. Presidenti i shtetit nënshkruan marrëveshje ndërkombëtare sipas nenit 119.”, – theksoi kryetari i Kongresit Botëror Maqedonas, Todor Petrov.

Marrëveshja e Prespës u nënshkrua në qershor të vitit 2018 nga qeveritë e Maqedonisë dhe Greqisë, sipas së cilës Republika e Maqedonisë e ndryshon emrin e saj në Republika e Maqedonisë së Veriut.

TË FUNDIT
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
15 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

ME TE LEXUARA

19 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
22 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
16 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
19 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
16 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
19 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
16 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
19 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

INFO

NA NDIQ