Gjykata shpalli fajtor Donald Trump/ Ekipi i fushatës së Biden: Ne pamë se akush nuk është mbi ligjin, një mandat i dytë i tij do të thotë kaos!

Picture of ina-online
ina-online

31/05/2024

Pas shpalljes së Donald Trump fajtor për 34 akuza duke u bërë kështu ish-presidenti i parë amerikan që dënohet për vepra penale, kanë ardhur edhe reagimet e para. Ekipi i fushatës së presidentit aktual Joe Biden nuk humbi kohë pas shpalljes së vendimit për të goditur ish-presidentin Donald Trump dhe për të bërë thirrje për donacione për fushatën e tyre.

“Sot në Nju Jork, ne pamë se askush nuk është mbi ligjin,” tha zëdhënësi i fushatës së Biden, Michael Tyler në një deklaratë të enjten në mbrëmje. “Ka ende vetëm një mënyrë për ta mbajtur Donald Trump jashtë Zyrës Ovale: në kutinë e votimit.”

“Një mandat i dytë i Trump do të thotë kaos, grabitje e lirive të amerikanëve dhe nxitje e dhunës politike – dhe populli amerikan do ta refuzojë atë këtë nëntor”, shtoi Tyler.

Përpjekja për rizgjedhje e Presidentit Joe Biden i bëri jehonë asaj deklarate në mediat sociale, me një lidhje në faqen e donacioneve të presidentit aktual demokrat. Nga ana tjetër, zëdhënësi i Zyrës së Këshillit të Shtëpisë së Bardhë, Ian Sams, kishte një reagim të shkurtër, duke thënë vetëm: “Ne respektojmë sundimin e ligjit dhe nuk kemi komente shtesë”.

Trump të enjten u bë ish-presidenti i parë që u dënua për krime pasi një juri prej 12 personash e shpalli atë fajtor për të gjitha 34 akuzat për falsifikimin e të dhënave të biznesit në gjyqin e tij në Nju Jork.

TË FUNDIT
8 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
3 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
8 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ