Gjykata vendos sot për çështjen e PD-së, opozita në protestë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Gjykata e Apelit në Tiranë pritet të vendosë sot për vulën e Partisë Demokratike nëse do të jetë në duart e Enkelejd Alibeajt apo Sali Berishës.

Vendimi i sotëm është mbi ankimimin e Alibeajt ku kërkohet rrëzimi i vendimit të gjyqtarit Agron Zhukri për njohjen si legjitim të kuvendit të 18 dhjetorit të Sali Berishës.

Po në këtë ditë, kreu demokrat Sali Berisha ka thirrur protestë kombëtare, që sipas tij nuk ka të bëjë me vendimin e gjykatës, por me rrëzimin e qeverisë Rama.

Protesta kombëtare e thirrur para kryeministrisë do të nisë në orën 12:00 dhe një ditë më parë policia njoftoi planin e masave dhe rrugët që do të bllokohen nga ora 10:00 deri në fund të protestës.

Demokratët kanë paralajmëruar pjesëmarrje të lartë në protestë. Simpatizantë të shumtë edhe nga degët e PD-së të qarkut juglindor do t’i bashkohen kësaj proteste. Pjesa më e madhe e tyre do të nisen me automjete private në orare të ndryshme, për t’iu shmangur edhe kontrolleve të policisë, raporton A2 CNN.

Autobusët dhe fugonët kanë qenë diskretë për vendin e përcaktuar apo edhe për orarin e nisjeve drejt Tiranës. Mbi 1250 pjesëmarrës do t’i bashkohen sot protestës nga Dega e Partisë Demokratike Korçë janë mbi 300 simpatizantë të cilët do udhëtojnë me 50 mjete private dhe 2 autobusë. Po e njëjta shifër me mbi 300 simpatizantë nisen edhe nga Devolli dhe Pogradeci. Dega e Partisë Demokratike Maliq do të ketë rreth 400 pjesëmarrës dhe mbi 50 simpatizantë nga Erseka.

TË FUNDIT
2 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
10 orë
Kompanitë e sigurimit në Shqipëri ja sa miliona euro fituan gjatë 2023
10 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë
12 orë
Humbi jetën një 61-vjeçar në plazhin e Velipojës
12 orë
Fredi Beleri del nga burgu për t’u betuar si eurodeputet në Strasburg. Flet për mediat greke

ME TE LEXUARA

12 orë
Fredi Beleri del nga burgu për t’u betuar si eurodeputet në Strasburg. Flet për mediat greke
12 orë
Humbi jetën një 61-vjeçar në plazhin e Velipojës
10 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë
10 orë
Kompanitë e sigurimit në Shqipëri ja sa miliona euro fituan gjatë 2023
2 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
1 ditë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

kontabilitet menaxher biznes

Kompanitë e sigurimit në Shqipëri ja sa miliona euro fituan gjatë 2023

ksamil sarande

Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

velipoj

Humbi jetën një 61-vjeçar në plazhin e Velipojës

Fredi Beleri

Fredi Beleri del nga burgu për t’u betuar si eurodeputet në Strasburg. Flet për mediat greke

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat kapin ekstremin 42 gracë C, parashikimi i motit për këtë javë

Agim shahini

Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

durres plazh deti

Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

INFO

NA NDIQ