Gjykatat “Ping pong” me lëndën e Merkos, Penalja e çon lëndën në Strugë

ina-online
ina-online

06/03/2024

Gjykata Penale e Shkupit është shpallur jo kompetente për të vendosur lidhur me akuzën kundër kryetarit të Strugës Ramiz Merko, të ngritur nga Prokuroria për Krim të Organizuar dhe Korrupsion dhe pas vendimit përfundimtar do t’ia dorëzojë Gjykatës Themelore të Strugës për procedurë.

Gjykata njofton se duke marrë parasysh ligjin për gjykatat, ndryshimet e fundit në kodin penal, si dhe kualifikimin ligjor nga propozim-akuza, vendosi se departamenti i specializuar për krimin e organizuar dhe korrupsionin nuk është kompetent për të gjykuar.

“Nisur nga e gjithë kjo, kompetencë faktike për të vepruar është gjykata me kompetencë themelore në territorin e së cilës është kryer vepra penale”, njoftoi gjykata penale.

Prokuroria ngriti aktakuzë ndaj Ramiz Merkos për shpërdorim të detyrës zyrtare gjatë blerjes së një automjeti luksoz Audi A6 në vlerë 70 mijë euro, në periudhën kur komunës i ishte bllokuar llogaria e komunale.

Merko atë kohë pohoi se Audi A6 70 mijë euro nuk është makinë luksoze, sepse edhe qytetarët e zakonshëm drejtojnë makina 100 mijë euro. Komunës i është dashur të blihen automjete të reja, sepse të vjetrat janë konsumuar. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

INFO

NA NDIQ