Gjykatësi Osman Shabani shkon në Apel, “Titanik” dhe “Talir” në rigjykim?!

INA
INA

15/11/2023

Gjykatësi Osman Shabani ndonëse i radhitur si i 13 në listën e vlerësimeve, arrtiti të fiton mbështetjen e Këshillit Gjyqësor për të shkuar gjykatës në Apel. Ai për momentin gjykon rastin “Titanik” dhe “Talir” që ka të bën me financimin e dyshimt të VMRO-DPMNE-së. Me avansimin e Shabanit nënkuptohet se dyja lëndët do të duhet të kthehen në rigjykim (duke rrezikuar vjetërsim absolut) për shkak të ndryshimit të trupit gjykues.
Këshilli gëzon autoritetin ligjor të obligon Shabanin që në tre muajt e ardhshëm të vazhdon në Penale dhe t’i mbyll lëndët në fjalë, por jo zyrtarisht mësohet se për një gjë të tillë nuk ka gatishmëri në organin për kontrollin dhe rregullimin e punës së gjykatave në vend. /alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

oliver spasovski

Arma e lidhur me vrasjen e dyfishtë është e në ekspertizë, ndarja e më shumë informatave nuk është e mirë për hetimin, thotë Spasovski

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

mickoski gerqec

LSDM: Skandal i ri, Mickoski në të njëjtën tavolinë me të arrestuarin për trafikim të 32 kilogramëve drogë nga Gërçeci

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Talat Xhaferi është i padenjë për postin e kryeministrit

oliver spasovski

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

Kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të ketë kandidatin e saj për President

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI po mundohet ta kthejë Gruevskin në Shkup

default

Më së ftohti dhe më së shumti dëborë në Kodrën e Diellit

INFO

NA NDIQ