Gjykatësit Enver Bexheti dhe Lirije Elezi kanë ruajtur në sirtar lëndët e Mijallkovit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Raporti i grupit punues të Këshillit Gjyqësor, i cili hetoi zvarritjen e procedura në Gjykatën e Apelit për rastet gjyqësore Target – Fortesa”, “Thesari”, “Transportuese” dhe “Alfa”, ka konstatuar se nuk ka arsye të justifikuara se pse është vonuar vendimi për rastin “Target – Fortesa”, i cili ka të bëjë me përgjimin e paligjshëm masiv. Lëndët, ku i akuzuar është ish shefi i DSK -së , Sasho Mijallkov, ndërsa gjykatës raportues janë Enver Bexheti dhe Lirije Elezi, janë ruajtur me muaj në sirtar, ndërsa si arsye për këtë, kanë paraqitur kompleksitetin dhe vëllimin e lëndëve, si dhe pushimet vjetore dhe mjekësore.

“Vlerësojmë se nuk ka arsye të justifikuara që të kalojë një periudhë kaq e gjatë nga përfundimi i seancës publike deri në publikimin e vendimit. Vlerësojmë se janë krijuar kushte për vjetërsim eventual të këtij procesi, që është shkelje e rëndë, për shkak të mosrespektimit të afateve për miratimin e vendimit. Kemi kërkuar sqarim nga gjykatësi raportues. Si arsye për këtë gjendje u theksuan numri i madh i lëndëve edhe atë zakonisht lëndë të vështira me interes të lartë publik, të cilat sipas sistemit “akmis” i janë caktuar gjykatësit raportues. Ajo është fakt. Por, ajo që konstatuam është se, prej të gjitha lëndëve të cilat i janë caktuar në punë gjykatësit raportues, vetëm “Target – Fortesa” është lëndë e papërfunduar”, tha Tanja Çaçarova Ilievska nga Grupi punues.

Gjykatësi Bexheti, i cili ishte raportues për lëndët “Target – Fortesa” dhe “Trasnportuesi” ka përfunduar lëndë të datave më të reja, ndërsa ajo për Mijallkovin ka qëndruar në sirtar. Ndërkohë, në lëndën “Thesari”, që ka të bëjë me furnizimin e pajisjes britanike për përgjim, ku i akuzuar kryesor është Mijallkov, gjykatës raportues ka qenë Lirije Elezi, e cila priti pesë muaj nga shpallja e aktgjykimit, për të shkruar vendimin për këtë lëndë.

“Është simptomatike që në të gjitha deklaratat theksohet se nga dita e mbajtjes së seancës publike deri në miratimin e vendimit, anëtarët kanë mbajtur mbledhje, megjithatë nga të dhënat që janë dorëzuar për lëndën, konstatuam se nuk ka procesverbale mbledhjen e anëtarëve të këshillit gjykues”, tha Çaçarovska Ilievska.

Raporti i grupit punues të Këshillit Gjyqësor që u përgatit pas hetimeve në Gjykatën e Apelit në lidhje me këto lëndë, vjen pas presionit të madh publik, pasi në muajt nëntor dhe dhjetor, Apeli shfuqizoi aktgjykimet për lëndët “Target – Fortesa” dhe “Thesari”. Në lëndën e parë, Mijallkovi u dënua me 12 vite burg, ndërsa në lëndën “Thesari” me tetë vit. Lënda “Target – Fortesa” rrezikohet të vjetërsohet në prill, nëse deri atëherë nuk ka epilog gjyqësor./KlanMacedonia

TË FUNDIT
18 minuta
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
19 minuta
Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet
23 minuta
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
24 minuta
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
47 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
12 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
21 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali (FOTO)
23 minuta
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
17 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
24 orë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi

LEXO MË SHUMË

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

vulin

Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

INFO

NA NDIQ