Gjykatësit zgjedhin dy anëtarë të rinj të Këshillit gjyqësor

Picture of INA
INA

06/06/2024

Gjykatësit sot votojnë për dy anëtarë të rinj të Këshillit gjyqësor, njëri nga radhët e gjykatësve suprem dhe njëri nga rajoni i apelit Manastir.

Në fletëvotimet nga radhët e gjykatësve suprem janë kandidatët Cvetanka Periq dhe Isamedin Limani, ndërsa nga rajoni i apelit – Manastir janë gjykatësit Aleksandar Kambovski, Tatjana Susuleska – gjykatës të Gjykatës së Apelit Manastir dhe Aleksandra Pop Stefania – gjykatëse e Gjykatës themelore Ohër.

Këshilli gjyqësor nuk e lejoi Cvetanka Periqin të tërhiqet nga zgjedhjet, edhe pse ajp parashtroi njoftim se tërhiqet nga gara zgjedhore për shkakqe shëndetësore.

Votimi për zgjedhje të anëtarëve të Këshillit nga radhët e gjykatësve fillon në orën 8:00 dhe zgjatë pa ndërprerë deri në orën 15:00. Gjykatësit votojnë për kandidatët nga rajoni i vet i apelit, përderisa gjykatësit suprem votojnë për kandidatin nga Gjykata supreme.

Gjykatësit identifikohen me legjitimim gjyqësor dhe votojnë në fshehtësi.

Pas mbylljes së vendvotimit Këshilli zgjedhor më së voni deri në orën 18:00 përpilon procesverbal për rrjedhën dhe rezultatin e votimit dhe e njofton Komisionin për zgjedhje.

Komisioni për zgjedhje i grumbullon rezultatet nga vendvotimet dhe e konstaton rrezultatin zgjedhor në njësitë zgjedhore më së voni në afat prej 48 orëve nga momenti i mbylljes së zgjedhjeve dhe është i detyruar përmes ueb faqes së Këshillit të sigurojë opinioni drejtpërdrejtë ta ndjekë grumbullimin e rezultatit zgjedhor.

Për anëtar zgjedhor të Këshillit konsiderohet kandidati që ka marrë më së shumti vota në njësi zgjedhore, nëse disa kandidatë kanë marrë më së shumti dhe numër të njejtë të votave nga një njësi zgjedhore, zgjedhjet për këta kandidatë do të prësëriten në afat prej shtatë ditëve nga dita e votimit.

Në pajtim me Ligjin për këshill gjyqësor, anëtarët e Këshillit nga radhët e gjykatësve kanë mandat prej gjashtë viteve me të drejtë edhe një zgjehdjeje pas skadimit të së oaku gjashtë viteve nga ndërprerja e mandatit paraprak në Këshillin gjyqësor.

TË FUNDIT
11 minuta
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
12 minuta
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
36 minuta
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
51 minuta
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
2 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

ME TE LEXUARA

3 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë
1 ditë
Buçkovski: Me Marrëveshjen e Ohrit u bëmë shembull pozitiv për ndërtimin e një shoqërie multietnike
18 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin
2 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari
1 ditë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro

LEXO MË SHUMË

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

INFO

NA NDIQ