Gjykatësja Dimovska kërkon të përjashtohet nga Trupi gjykues për rastin “Titanik”

INA
INA

29/01/2024

Gjyqtarja Daniella Dimovska për shkaqe private sot kërkoi që të përjashtohet nga trupi gjykues në lëndën “Titanik”. Më herët ajo ka kërkuar përjashtim edhe nga rasti “Talir”.

Bëhet fjalë për dy lëndët që i janë ndarë asaj, të cilët i ka udhëhequr gjyqtari Osman Shabani i cili së fundmi është zgjedhur gjyqtar në Gjykatën e Apelit në Shkup.

Para seancës së sotme e cila ishte shtyrë për më 1 mars, gjykatësja theksoi se me njërin nga të akuzuarit ka qenë kolege derisa ka punuar në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, ndërsa me tjetrin siç tha janë njohur nëpër festa.

Rasti “Talir” i referohet financimit të paligjshëm të VMRO-DPMNE-së dhe është hapur në vitin 2019 dhe ka qenë në procedurë provash, si dhe procedura e përsëritur për rastin “Titanik” e cila ka filluar në vitin 2018.

Për shkak ndryshimit të trupit gjykues dy lëndët tani duhet të nisin nga fillimi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

INFO

NA NDIQ