Gjykimi për rastin “Parcelat në Vodno” vazhdon më 18 shkurt

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Seancën e ardhshme për rastin “Parcelat në Vodno” është përcaktuar më 18 shkurt. Në seancën e sotshme për këtë lëndë ishte dëgjuar edhe ish-këshilltari në Këshillin e Qytetit të Shkupit nga radhët e VMRO-DPMNE-së Aleksandar Biçikliski që e sqaroi procedurën për sjelljen e PPU-së për Qytetit të Shkupit, për të cilin tha se ka qenë iniciuar që nga koha e Trifun Kostovskit.

Ai theksoi se seanca për sjelljen e PPU-së, në vitin 2012 kanë votuar 26 këshilltar në mes të cilëve edhe këshilltar nga opozita.

“As kryetari Gruevski, as ndonjë nga shteti nuk më ka sugjeruar se si të votoj për miratimin e PPU-së në vitin 2012”, tha Biçikliski.

Rastin “Parcelat në Vodno” e udhëheq gjykatësi Ilija Trpkov, ndërsa përfaqësuesi i akuzës është prokurorja Lile Stefanova.

Sipas aktakuzës, ish-kryeministri Gruevski është akuzuar për veprat “larje parash dhe për pasurim në mënyrë të paligjshme dhe fshehje prone”, ndërsa kumbari i tij Risto Novaçevski, biznesmenët Nenad Josifoviq, Jordan Orce Kamçev dhe Rastka Kunovska Kamçeva ngarkohen për veprën penale “larje parash”. Mijallkov i cili është kushëriri i parë i Gruevskit akuzohet për veprën penale “ndihmë gjatë veprës penale larje parash dhe të ardhura tjera nga vepra të dënueshme”.

TË FUNDIT
42 minuta
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
6 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
6 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
6 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
6 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
6 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
1 ditë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ