Gjykimi për rastin “Toplik” është shtyrë për më 16 shkurt

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2022

Gjykimi për rastin “Toplik” shtyhet për më 16 shkurt për shkak të mungesës së njërit prej të akuzuarve, i cili është pozitiv në Kovid-19.

Në debatin e sotëm, siç ishte paralajmëruar, Prokuroria duhej të fillonte me publikimin e fjalëve përfundimtare.

Gjykatësi Osman Shabani , në fillim të seancës së sotme gjyqësore informoi se nga avokati Çasllav Stanoeviq, mbrojtës i të akuzuarit Tome Gjurçillov, më 8 shkurt ishte dorëzuar dokumentacioni mjekësor me të cilin gjykata ka konfirmuar se i akuzuari nuk mund të marrë pjesë në debatin e sotëm kryesor për shkak të infektimit me Kovid-19, të konfirmuar më 5 shkurt nga ana e IPSH Spitali Klinik “Zhan Mitrev”.

Në rastin “Toplik” i akuzuari i parë është ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski, i cili bashkë me edhe pesë persona nga ministria, të cilët ishin anëtarë të Komisionit për Tenderë Publikë, janë të akuzuar për keqpërdorim të pozitës dhe autorizimit zyrtar.

Lënda, e cila ishte hapur nga ish PSP ka të bëjë me shitjen e tokës ndërtimore për ndërtim të lagjes Qyteti i Diellit në Sopishtë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

438237609_7297035567018411_5241735204519391833_n-1-780x470

BDI-ja nisi festën në Sheshin Skënderbeu në Shkup, Grubi: Fitoi UÇK-ja dhe Ali Ahmeti

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

INFO

NA NDIQ