GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

Picture of INA
INA

23/05/2024

Nëse juria e shpall Trumpin të pafajshëm, do të bëhej menjëherë shkak për festë dhe promovim, nga fushata e tij. Me gjyqet e tjera penale të Trump të shtyra pafundësisht, ish-presidenti duket se ka një rrugë të qartë, të paktën ligjërisht, drejt ditës së zgjedhjeve. Kjo do të ndikonte jashtëzakonisht shumë për zbutjen e kriminalitetit të pretenduar të Trump si një çështje e fushatës

Prokurorët pushuan çështjen e tyre të parave të heshtura kundër Donald Trump dje, duke ia dorëzuar atë avokatëve të ish-presidentit për një shans për të thirrur dëshmitarë. Dëshmitari i fundit i prokurorisë, të paktën tani për tani, ishte gjithashtu më i rëndësishmi i tyre: avokati i Trump i kthyer në kundërshtarin e tij. Michael Cohen. Cohen dëshmoi se ai vodhi dhjetëra mijëra dollarë nga kompania e Trump, një pohim që avokatët mbrojtës shpresojnë ta përdorin për të minuar besueshmërinë e Cohen si një dëshmitar kryesor i prokurorisë në gjyqin e ish-presidentit për paratë e heshtura.

Cohen u tha juristëve se ai vodhi nga Organizata Trump pasi bonusi i tij i pushimeve në vitin 2016 u ul në 50.000 dollarë nga 150.000 dollarë që merrte zakonisht. Cohen pretendoi se i kishte paguar 50.000 dollarë një firme teknologjike për punën e saj duke rritur artificialisht pozicionin e Trump në një sondazh online të CNBC për biznesmenë të famshëm. Cohen tha se i dha firmës vetëm 20.000 dollarë para në dorë në një qese letre kafe, por ai kërkoi rimbursim nga Trump për shumën e plotë, duke futur në xhep diferencën.

TË FUNDIT
3 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
2 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
4 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
6 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
3 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

LEXO MË SHUMË

spanja

Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

INFO

NA NDIQ