“Gjysma e premtimeve të Qeverisë nuk janë realizuar, kanë mbetur vetëm në letër”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2022

Qeveria deri më tani nuk ka arritur të realizojë një të pestën e premtimeve të saj ekonomike. Nga 27 premtimet, 18.5 për qind janë realizuar deri më tani dhe 14.8 për qind janë në fazë të përmbushjes. Instituti i Analizave Ekonomike “Finance Think” ka publikuar hulumtim ku thuhet se gati gjysma e premtimeve të Qeverisë për masa dhe projekte ekonomike aq që kanë filluar, shkruan Alsat.

Bllagica Petreski nga Instituti për Alsat thotë se është shqetësues fakti që ka dështim në investime kapitale, veçanërisht në infrastrukturën rrugore dhe në investimet private.

“Një pjesë e arsyes është për shkak të objektivave të vendosura në mënyrë joreale ose objektivave tepër optimiste. Pjesërisht janë për shkak të situatës së përgjithshme, megjithëse në vitin 2020, kur janë vendosur programet, dihej që jemi në krizën e koronës…”, tha Bllagica Petreski, Instituti për Analiza Ekonomike Finance Think.

Një nga premtimet më të zëshme që qeveria nuk ka përmbushur deri më tani është heqja e tatimit mbi të ardhurat personale në industrinë e IT-së. Janë përmbushur premtimet për uljen e taksave për shërbimet e gastronomisë dhe zejtarisë, si dhe për luftën kundër ekonomisë gri. Instituti nuk ishte në gjendje të matë elementet sociale për sa i përket të ardhurave dhe kushteve të jetesës së qytetarëve. Disa institucione shtetërore nuk i kanë publikuar të dhënat.

“Për momentin përmbushjet janë nën objektivin që duhet të ishte për këtë vit”, u shpreh Blagica Petreski Instituti për Analiza Ekonomike Finance Think.

Ekspertët e institutit i bëjnë thirrje qeverisë së re që të jetë më realiste në premtimet dhe programin e punës për periudhën e ardhshme./Alsat

TË FUNDIT
37 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
43 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
44 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
10 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
1 ditë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
1 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

INFO

NA NDIQ