Gjysma e qytetarëve mendojnë se të huajt duhet të zgjedhin gjykatësit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/03/2023

Gjysma e qytetarëve në Maqedoninë e Veriut besojnë se bashkësia ndërkombëtare duhet të përfshihet në procesin e përzgjedhjes së gjykatësve dhe prokurorëve.

Këtë e bën të ditur anketa e fundit e realizuar nga Instituti për Hulumtime Politike në Shkup për #Detector, përcjell INA.

Sipas anketës, 47,8% e qytetarëve mendojnë se faktori ndërkombëtar duhet të përfshihet në procesin e përzgjedhjes së gjykatësve dhe prokurorëve, ndërsa 36,1% mendojnë se nuk duhet.

Sipas strukturës etnike, maqedonasit dhe shqiptarët në shumicë mendojnë se bashkësia ndërkombëtare duhet të përfshihet në procesin e përzgjedhjes së gjyqtarëve dhe prokurorëve. Në këtë pyetje 62.4% e shqiptarëve thonë se duhet të ndodhë kjo, ndërsa 42.7% tek maqedonasit.

Rreth 50.9% e të anketuarve janë të mendimit se prokurorët nga jashtë duhet të përfshihen në disa procese gjyqësore të profilit të lartë, ndërsa 35.1% mendojnë se nuk duhet të përfshihen.

Më shumë se tre të katërtat e qytetarëve ose 78.6% mendojnë se duhet bërë një vetting në gjyqësor, pra të kontrollohet pasuria e gjyqtarëve së bashku me çështjet gjyqësore në të cilat ata janë përfshirë nën monitorimin e komunitetit ndërkombëtar. Vetëm 10.7% mendojnë se vettingu i gjyqtarëve nuk është i nevojshëm. Shumica e qytetarëve janë në kërkim të ekspertëve të huaj në Komisionin Kundër Korrupsionit. 53.2% mendojnë se për të forcuar ndikimin e tij duhet të përfshihen ekspertë të huaj në Komisionin Kundër Korrupsionit, ndërsa 31.2% mendojnë se nuk duhet.

Shumica e të anketuarve besojnë se përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të luftuar korrupsionin nuk do të kontribuojnë në uljen e tij. Këtë qëndrim e ndajnë 46% e të anketuarve, ndërsa 38.7% besojnë se përpjekjet e Shteteve të Bashkuara do të na ulin korrupsionin. Shumica e tyre janë shqiptarë etnikë. Në mesin e tyre, madje 57,8% besojnë se përpjekjet e SHBA-së për luftimin e korrupsionit do të kontribuojnë në zvogëlimin e tij, që është diametralisht e kundërt me 52,1% të maqedonasve që besojnë se përpjekjet e SHBA-së nuk do të na ndihmojnë në uljen e korrupsionit.

Ka pikëpamje të ngjashme për pyetjen nëse lista e zezë e shpallur e zyrtarëve të lidhur me korrupsionin do të ketë ndikim në sjelljen e tyre. Kështu mendojnë 43.5% e qytetarëve se nuk do të ketë ndikim, ndërsa 38.2% se do të ketë njëfarë ndikimi.

Anketimin e opinionit publik për Detektorin e ka bërë Instituti për Hulumtime Politike Shkup në një mostër përfaqësuese prej 1115 të anketuarve në periudhën 01-04 shkurt të këtij viti. (INA)

TË FUNDIT
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
5 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
5 orë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
5 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

ME TE LEXUARA

21 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
1 ditë
Siljanovska Davkova: Rajoni nuk ka nevojë për retorikë të zhveshur të BE-së, por logjikë të qëndrueshme të BE-së, jo për t’bllokuar
5 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
19 orë
Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit
1 ditë
Presidenti Biden: Mosrespektimi i Marrëveshjes së Ohrit është kërcënim ndaj Amerikës

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

de biasi

De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

gordana siljanovska

Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër

INFO

NA NDIQ