Gjysma e qytetarëve në Maqedoni pijnë duhan

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/03/2023

Në Maqedoninë e Veriut thuajse gjysma e popullatës janë duhanpirës.

Varësinë ndaj duhanit e ndihmon fakti që vendi ka duhanin më të lirë jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë.

Nga ana tjetër edhe pse gjobat kundër duhanpirjes në hapësira të mbyllura janë të larta, në shumicën e kafeneve këtu në Maqedoninë e Veriut është vështirë të qëndrohet për një kohë të gjatë për shkak të tymit

Maqedonia e Veriut është lider në Evropë për harxhimin e parave për duhan.

Hulumtimet tregojnë se 48,4 për qind e qytetarëve janë duhanpirës, ndërsa çmimi mesatar i një kutie të duhanit në Maqedoninë e Veriut është 1,7 euro, kurse në rajon 2,1 euro ndërsa në nivel evropian 4,9 euro. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, çdo vit më shumë se 8 milion njerëz humbin jetën për shkak të duhanpirjes./Alsat.mk

TË FUNDIT
6 minuta
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
40 minuta
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
2 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
3 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë
3 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

ME TE LEXUARA

22 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
1 ditë
Osmani: Administrata e Biden ka bërë çmos që unë të jem prezente në aktivitetet e Samitit të NATO’s
4 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
22 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
20 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
1 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
3 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

LEXO MË SHUMË

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Agim shahini

Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

INFO

NA NDIQ