Gmail mbushi 20 vite, imazhe nostaligjike nga viti 2004

INA
INA

02/04/2024

Gmail sot ka mbushur 20 vite që nga fillimi i përdorimit. Kohën që po flasim Gmail tani krenohet me 1.8 miliardë përdorues në të gjithë botën, por jo gjithmonë ishte gjigandi që njohim sot.

Gmail përdormin e tij e filloi më 1 prill të vitit 2024, ku shumë njerëz fillimisht menduan se shërbimi i ri nuk ishte gjë tjetër veçse një shaka e përpunuar e Ditës së Gënjeshtrave të Prillit.

Në prill 2004, Google lëshoi një deklaratë për shtyp duke njoftuar se do të bënte hapat e parë në botën e emailit.

Në atë kohë, njerëzit mendonin se ky lajm ishte shumë i mirë për të qenë i vërtetë.

Në njoftimin e tij, Google zbuloi se Gmail do të ofronte “një shërbim falas të bazuar në kërkim në internet me një kapacitet ruajtjeje deri në tetë miliardë bit informacioni, ekuivalenti i 500,000 faqeve të emailit për përdorues”.

Në atë kohë, bashkëthemeluesi i Google, Larry Page, pohoi se frymëzimi për Gmail ishte një seri ankesash nga një përdorues i Google.

Page tha se: “Ai u përpoq të shpenzonte gjithë kohën duke dërguar mesazhe ose duke u përpjekur t’i gjente ato, dhe kur nuk po e bën këtë, ajo duhet të fshijë emailed për të qëndruar nën kufirin e detyrueshëm të katër megabajt.

Kështu pyeti: “A nuk mund ta rregulloni këtë?”

Kjo histori padyshim përputhet me qasjen e mëparshme maverike të Google për zhvillimin e teknologjisë, por, për fat të keq, mund të mos jetë plotësisht e vërtetë.

Paul Buccheit, krijuesi i Gmail, më vonë zbuloi se ai kishte punuar në projekt që nga gushti 2001 nën udhëzime specifike për të ndërtuar një sistem emaili.

Cilado qoftë origjina e saj, ajo që krijoi Buccheit ishte diçka vërtet revolucionare.

Jo vetëm që Gmail ofroi opsionin për të ruajtur shumë më shumë email se çdo rival tjetër, por gjithashtu përdori ekspertizën e Google në kërkim për të ndihmuar njerëzit të klasifikojnë emailet e tyre.

Megjithatë, kur u hap sajti, Google nuk kishte infrastrukturën për t’u siguruar një milion njerëzve 1 GB hapësirë ruajtëse secili.

Kjo do të thoshte që shërbimi mbahej i mbyllur dhe aksesi ishte vetëm me ftesë deri në vitin 2007.

Shërbimi i Gmail u hodh aq shumë sa njerëzit filluan të shesin ftesa të Gmail në eBay, me disa llogari që kapnin disa mijëra dollarë.

Rritja e popullaritetit të tij e shtyu Google të krijonte një shërbim vërtetë modern në emailin që ne e njohim sot, që numëron me mijëra përdorues.

Në korrik 2011, Gmail debutoi një “pamje të re”, duke krijuar mundësinë për të ndryshuar sfondin HD dhe për të shtuar fotografitë e profilit,

Përditësimi i vitit 2011 solli gjithashtu disa përmirësime të rëndësishme në funksionin e kërkimit të Gmail, duke dhënë mundësinë për të filtruar kërkimet.

Për sa i përket përditësimeve të mëdha të dizajnit të Google, vitet nga 2011 deri në 2018 ishin kryesisht pa ngjarje.

Vetëm në vitin 2018 Google zbulon një tjetër rinovim të madh të dizajnit.

Në këtë kohë, Gmail ishte ofruesi dominues i shërbimit të postës elektronike në botë me 1.5 miliardë përdorues aktivë globalisht.

Në fund të fundit, dizajni i Gmail doli vetëm paksa i ndryshëm, me një estetikë më të pastër që ishte rezultati kryesor.

Një nga ndryshimet më të mëdha ishte futja e “detyrave”, e cila i lejoi përdoruesit të integronin një listë detyrash me Google Calendar, duke zvarritur emailet në një dritare detyrash për të krijuar kujtime të personalizuara.

Katër vjet më vonë, Gmail do të zbulonte grupin e ardhshëm të madh të ndryshimeve estetike.

Ndonëse nuk ka ndryshuar shumë në nivelin e sipërfaqes, qëllimi kryesor i këtij përditësimi ishte të sillte Gmail në përputhje me pjesën tjetër të produkteve “G-suite” të Google.

Gmail tani shfaqi skedat për Chat, Meet dhe Spaces dhe shfaqi më shumë integrim me aplikacionet e Ëorkspace si Docs dhe Sheets.

Në vitin 2022, Google gjithashtu filloi të zgjerojë gamën e shërbimeve të “AI”.

Dhe, me një grup të fundit përditësimesh, kjo na sjell në vitin 2024 dhe versionin e Gmail që të gjithë përdorim sot.

Skedat në panelin e majtë janë edhe më të spikatura me opsione shtesë për personalizim.

Emailet në kutinë hyrëse gjithashtu renditen më qartë me etiketa të krijuara automatikisht dhe më shumë mënyra për të filtruar emailet.

Por, megjithëse mund të ketë ndryshuar shumë gjatë 20 viteve të fundit, krah për krah Gmail-i i vjetër dhe i ri kanë ende shumë ngjashmëri.

Bisedat me email shfaqen ende në tema, shiriti i kërkimit mbetet në të njëjtin vend dhe posta është ende e renditur sipas skedave në të majtë.

Dhe, tani që Gmail është shërbimi më i madh i postës elektronike në botë me një diferencë të madhe, vetëm koha do të tregojë se si do të vazhdojë të ndryshojë në të ardhmen.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Zbulohet se çfarë i shkroi Elon Musk stafit të Tesla-s ku njoftoi pushimin nga puna të më shumë se 10% të fuqisë punëtore

whatsapp-main-600x360

Aplikacioni WhatsApp po merr një chatbot me AI

190719_ROBOTET_12_8

A janë robotët “miqtë apo armiqtë tanë”? Ja çfarë mendojnë njerëzit në disa pjesë të botës

Elon Musk X twitter

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp njofton për uljen e kufirit të moshës së përdoruesve në disa vende

sam altman

Sam Altman prezanton ChatGPT Enterprise te kompanitë e tjera të mëdha

google

Google së shpejti prezanton telefonin e ri Pixel 8A

viber

Viber prezanton funksionin e ri me Al

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

INFO

NA NDIQ