Goditet grupi shqiptar më i fuqishëm i kokainës në Europë

0

Një maksi operacion antidrogë i kryesuar nga policia dhe prokuroria e Firences në Itali, ka çuar në shkaterrimin e një karteli droge ndërkombëtar shumë të fuqishëm .

Organizata kriminale konsiderohej si “lider i grupeve kriminale shqiptarë të specializuara në trafikun continental në Europë” të kokainës kryesisht por edhe heroinës.

Blici i forcave të policisë, raporton Vizion Plus, ka çuar në arrestimin e dhjeterave personave.

Maksi operacioni I quajtur “Joint Investigation Team” u realizuara me pjesmarrjen e policisë së Firences, autoriteteve holandeze, drejtoria qëndrore e antidrogës në Itali, Europol dhe Eurojust.

Bëhet e ditur se janë sekuestruar tonelata me kokainë dhe miliona euro cash dhe pasuri e kartelit kriminal.