Goditja në tru, shifrat në rritje, mjekët zbulojnë shkaktarët

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13 Shkurt, 2023

Goditjet në tru apo ishemitë dhe hemorragjitë cerebrale janë shtuar te njerëzit.

Ndaj, mjekët neurologë u bëjnë thirrje njerëzve të bëjnë kujdes që në shfaqjen e simpotmave të para, siç janë mpirjet e fytyrës, shtrembërimi i buzës apo mpirja e duarve, vështirësi në të folur, të paraqiten menjëherë te mjeku, shkruan Top Channel.

Goditjet në tru apo aksidentet e vaskulare cerebrale janë shkaktarët kryesorë të vdekjes apo invalidizimit te njerëzve. Sipas statistikave, 40% e pacientëve të prekur nga ishemitë apo hemorragjitë cerebrale mbeten të invalidizuar.

Kjo sëmundje lidhet shumë me stresin, por si shkak kryesor ka moskontrollin mjekësor nga disa sëmundje të tjera.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa osmani

Osmani tregon prapaskenat: E takova 10 minuta Vuçiqin, zakonisht ankohet e bërtet

erdogan

Profili i Erdoganit/ Nga shitës limonadash, tek njeriu më i fuqishëm në Turqi

universiteti punetorëve ish-kino presheve

Të adaptohet apo restaurohet objekti i Universitetit të punëtorëve në Preshevë

shkupi

Anketa: Qytetarët më shumë besojnë në bashkësitë fetare dhe ushtri, më pak në institucione

kompania abee

ABEE Investimi belg në Kërçovë, pritet 600 vende pune, rroga 900 €

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nuk mendoj të dorëhiqem nëse nuk miratohen ndryshimet kushtetuese

ariu rrugeve

Ariu endet rrugëve të Sarajevës (VIDEO)

real madrid manchester city

Man City-Real Madrid, publikohen formacionet zyrtare

Sudan-Afrike

Sulm ndaj autokolonës amerikane në Nigeri, raportohet për 4 të vdekur

INFO

NA NDIQ