Gol spektakolar i Xherdan Shaqirit kundër Bjellorusisë! Një përfundim i çuditshëm për Zvicrën

ina-online
ina-online

15/10/2023

Zvicra ka barazuar me rezultat 3:3 me Bjellorusinë, në ndeshjen e vlefshme të grupit I të kualifikueseve për Kampionatin Evropian në futboll.

Në minutat e fundit tifozët në kor Shaqiri, Shaqiri, Shaqiri.

Kapiteni Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri si zakonisht e nisën nga minuta e parë.

Gol spektakolar i Xherdan Shaqirit kundër Bjellorusisë!

Një rezultat i çuditshëm.

Deri në minutën e 89-të Bjellorusia ka avancuar me 1:3.

Xherdan Shaqiri ka shënuar eurogol. Ai nga rreth 18 metra shënon në këndin e epërm të djathtë në minutën e 29-të.

Në minutën e 61-të, futbollisti Maks Ebong ka shënuar me kokë për rezultatin 1:1. Mbrojtja e Zvicrës e ka harruar Maks Ebongun dhe ky nuk i fali zviceranët.

Andi Zeqiri futet në lojë në minutën e 63-të.

Në minutën e 67-të, Amdouni në rast ideal por nga afërsia nuk e mposht portierin Ignatoviq.

Pas dy minutave (69’) ndodhi çudia, mbrojtja në gjumë e Zvicrës, Denis Polyakov ka shënuar me kokë në pjesën e epërme të majtë, 1:2 për Bjellorusinë.

Në minutën e 84-të, Dmitri Antilevski i shmanget mbrojtjes dhe shënon për 1:3.

Goli tij u desh të vërtetohet nga sistemi VAR.

Në minutën e 89-të, Xherdan Shaqiri nga goditja e dënimit ka asistuar për bukuri dhe Manuel Akanji ka realizuar nga afërsia, 2:3.

Në minutën e 90-të, Zeki Amdouni ka barazuar rezultatin 3:3 pas asistimit të kapitenit Xhaka.

Së pari topi godet traversën e kthehet sërish të Amdouni dhe barazohet rezultati 3:3.

Në minutën e 90+5, Shaqiri godet nga rreth 20 metra, topi kalon portierin por një mbrojtës me kokë heq topin nga vija fatale.

Zvicra kryeson me 15 pikë dhe Bjellorusia është në vend të pestë me 6 sosh.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Sadio Mane

Sundimit të Manes i vjen fundi: Këta janë tre kandidatët për lojtarin më të mirë të vitit në Afrikë

joao-felix-600x360

Barcelona do të bëjë ofertë për Joao Felix

cana

Kosova me trajner vendor apo të huaj? Pyetet legjenda Agim Cana, babai i Lorik Canës

muamed-sejdini-2-750x500

Sejdini: FFM është duke punuar për të implementuar sistemin VAR

muller

Muller largohet nga Bajerni, në garë janë 3 klube nga Seria A

Foto: sportsport.mk

Qeveria i miratoi ndryshimet në Ligjin për Sport

inter fiorentina

VIDEO / Fiorentina kalon në çerekfinale mes dramës së penaltive

andrej

Rrëfimi i Pirlos: Firmosa me Realin, ja pse nuk shkova në Madrid

broja

Broja ndalet nga shtylla, feston United! City bie në “Villa Park”

INFO

NA NDIQ