Google akuzohet si fajtore në vdekjen e një burri amerikan

INA
INA

21/09/2023

Familja e një burri amerikan që vdiq pasi ra nga një urë e cila ishte e shembur po pretendon se ai vdiq sepse Google nuk arriti të përditësonte hartat e saj, shkruan BBC.

Familja e Philip Paxsonit ka paditur kompaninë për vdekjen e tij, duke pretenduar se Google nga pakujdesia nuk tregoi se ura ishte shembur nëntë vjet më parë.

Paxson vdiq në shtator 2022 pasi u përpoq të kalonte me veturë mbi urën e dëmtuar në Hickory, Karolina e Veriut.

Një zëdhënës i Googleit ka thënë se kompania po shqyrtonte akuzat.

Banorët vendas kishin kontaktuar në mënyrë të përsëritur Googlein që ta ndryshonin hartën pasi ura ishte shembur në vitin 2013, pretendon padia.

Barrierat që normalisht ishin vendosur në hyrje të urës mungonin për shkak të vandalizmit, sipas Charlotte Observer.

Janë paditur gjithashtu tre kompani lokale, me argumentin se kishin për detyrë të mirëmbanin urën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Tre këshilla si të zgjidhni smartfonin e duhur Android

Elon Musk X twitter

A mund të falimentojë X (ish-Twitter) nën udhëheqjen e Elon Musk?

chat-gpt

“ChatGPT” festoi ditëlindjen e parë dhe ja si ndryshoi botën brenda një viti

Netflix

Keni Netflix? Ju merrni një dhuratë të trefishtë GTA

apple-iphone-15-pro-3

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

dua lipa

FOTO/ Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

online media shkrim ne internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

INFO

NA NDIQ