Google definitivisht ka mbyllur versionin bazë HTML të Gmail që nga janari

INA
INA

26/09/2023

Google ka njoftuar se do të ndalojë mirëmbajtjen e versionit bazë HTML të shërbimit të tij të postës elektronike duke filluar nga janari 2024.

Vendimi është postuar në faqen e internetit të kompanisë për mbështetjen e klientit.

“Versioni bazë HTML i Gmail është versioni i mëparshëm që u zëvendësua nga pasardhës më modernë më shumë se 10 vjet më parë dhe sot nuk lejon përdorimin e të gjitha opsioneve dhe funksioneve të Gmail,” tha Google për The Register.

Vendimi i gjigantit amerikan të internetit u dënua nga përdoruesit e verbër dhe me shikim të pjesshëm, të cilët preferojnë të përdorin versionin HTML të Gmail për shkak të thjeshtësisë së tij. Ata gjithashtu u ankuan se versioni bazë i shërbimit popullor të postës elektronike është më i vështirë për t’u gjetur kohët e fundit sesa ishte më parë.

Google mbylli më parë disa nga shërbimet e saj (Google Reader, Wave, Google Code…). Megjithatë, disa prej tyre u kthyen pasi përdoruesit protestuan për heqjen e tyre.

Kështu, për shembull, G Suite u vu në pritje pasi përdoruesit njoftuan Google se u ishte premtuar se shërbimi do të ishte i disponueshëm përgjithmonë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Tre këshilla si të zgjidhni smartfonin e duhur Android

Elon Musk X twitter

A mund të falimentojë X (ish-Twitter) nën udhëheqjen e Elon Musk?

chat-gpt

“ChatGPT” festoi ditëlindjen e parë dhe ja si ndryshoi botën brenda një viti

Netflix

Keni Netflix? Ju merrni një dhuratë të trefishtë GTA

apple-iphone-15-pro-3

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

dua lipa

FOTO/ Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

online media shkrim ne internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

INFO

NA NDIQ