Google do të investojë 2 miliardë dollarë në Malajzi, ja për çfarë…

Picture of INA
INA

31/05/2024

Google planifikon të investojë 2 miliardë dollarë në Malajzi, duke zhvilluar qendrën e parë të të dhënave dhe një qendër Google Cloud në hapin më të fundit të madh nga një gj

Sipas mediave të huaja, lajmi vjen pas njoftimit të fundit të Microsoft se do të investonte 2.2 miliardë dollarë gjatë katër viteve të ardhshme në ndërtimin e infrastrukturës së re Cloud dhe Inteligjencës Artificiale të Malajzisë.

igant teknologjik amerikan në vendin e Azisë Juglindore.

Kryeministri Anwar Ibrahim përshëndeti investimin e Google si një shenjë besimi në qeverisjen dhe ekonominë e Malajzisë.

Anwar tha të enjten se investimi pritet të shtojë 3.2 miliardë dollarë në ekonomi dhe të krijojë 26,500 vende pune deri në vitin 2030.

Google tha në një deklaratë se qendrat e reja do të zhvillohen në një park biznesi në shtetin Selangor të Malajzisë qendrore, për të përmbushur kërkesën në rritje për shërbimet cloud dhe për programet e arsimimit të inteligjencës artificiale për studentët dhe arsimtarët malajzianë.

TË FUNDIT
1 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
1 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
1 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
1 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
1 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

ME TE LEXUARA

1 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë
1 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
1 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
1 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
1 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

LEXO MË SHUMË

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

google

Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10

Inteligjenca Artificiale IA

E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

nasa2

NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

bill

Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

intelegjenca artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

whatsapp-main-600x360

WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet

nasa2

Astronautët e NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të kthehen në Tokë

INFO

NA NDIQ