Google do të investojë deri në 2 miliardë dollarë në rivalin e OpenAI-së

INA
INA

30/10/2023

Kompania teknologjike Google ka rënë dakord të investojë deri në 2 miliardë dollarë në kompaninë e inteligjencës artificiale Anthropic, raportoi të dielën Reuters.

Siç është bërë e ditur, Google ka investuar 500 milionë dollarë në rivalin e OpenAI-së dhe ka rënë dakord të shtojë 1.5 miliardë dollarë më shumë me kalimin e kohës.

Google është tashmë një investitor në Anthropic dhe investimi i ri do të shënonte një rritje në përpjekjet për të konkurruar më mirë me Microsoftin, mbështetësin e madh të krijuesit të ChatGPT OpenAI, teksa gjigantët e teknologjisë garojnë për të futur AI-në në aplikacione.

Amazoni tha gjithashtu muajin e kaluar se do të investonte deri në 4 miliardë dollarë në Anthropic për të konkurruar me rivalët.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Tre këshilla si të zgjidhni smartfonin e duhur Android

Elon Musk X twitter

A mund të falimentojë X (ish-Twitter) nën udhëheqjen e Elon Musk?

chat-gpt

“ChatGPT” festoi ditëlindjen e parë dhe ja si ndryshoi botën brenda një viti

Netflix

Keni Netflix? Ju merrni një dhuratë të trefishtë GTA

apple-iphone-15-pro-3

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

dua lipa

FOTO/ Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

online media shkrim ne internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

INFO

NA NDIQ