Google do të paguajë 700 milionë dollarë në SHBA për një aplikacion që është i instaluar në të gjithë telefonat

INA
INA

20/12/2023

Google ka rënë dakord të paguajë 700 milionë dollarë dhe të lejojë më shumë konkurrencë në dyqanin e saj të aplikacioneve Play, sipas kushteve të një marrëveshjeje antitrust në SHBA të paraqitur në gjykatën federale të hënën.

Në ankesa të veçanta, Departamenti i Drejtësisë dhe dhjetëra shtete akuzuan Google në vitin 2020 për abuzuar me dominimin në kërkimin në internet duke dëmtuar konkurrencën e pretenduar përmes kontratave me operatorët celularë dhe prodhuesit e smartfonëve që e bënë Google Search opsionin e paracaktuar ose ekskluziv për produktet që përdoren nga miliona konsumatorët. Ankesat përfundimisht u konsoliduan në një rast.

“Sot, detajet e marrëveshjes së arritur në shtator me prokurorët e përgjithshëm të shtetit u bënë publike”, tha një zëdhënës i Google.

Kompania deklaroi se sipas marrëveshjes, Google do të paguajë 630 milionë dollarë në fondin e shlyerjes dhe paratë do të shpërndahen në favor të konsumatorëve sipas planit të miratuar nga gjykata. 70 milionë dollarë të tjera do të derdhen në fondin që do të përdoret nga shtetet dhe nga fondi do të përfitojnë rreth 102 milionë konsumatorë.

“Çdo konsumator i kualifikuar do të marrë të paktën dy dollarë dhe do të marrë pagesa shtesë në përpjesëtim me shpenzimet e tij në Google Play midis 16 gushtit 2016 dhe 30 shtatorit 2023. Kjo marrëveshje bazohet në zgjedhjen dhe fleksibilitetin e Android, ruan mbrojtje të forta sigurie dhe ruan aftësitë për të konkurruar me shitësit e tjerë të OS dhe për të investuar në sistemin Android për përdoruesit dhe zhvilluesit”, njoftoi kompania amerikane.
Kompania shtoi se Android dhe Google Play kanë evoluar vazhdimisht për të ofruar fleksibilitet dhe zgjedhje më të madhe, si dhe konkurrencë intensive nga Apple dhe dyqanet e aplikacioneve në të gjithë sistemin e hapur Android, shkruan cnn.

“Ne e demonstruam këtë në gjyqin e fundit dhe jemi të zhgënjyer që vendimi nuk njohu zgjedhjen dhe konkurrencën që mundësojnë platformat tona”, tha ai.

Rasti është një nga disa çështje antitrust me të cilat përballet Google. Javën e kaluar, një juri federale vendosi se tregu i aplikacioneve të Google ishte një monopol i paligjshëm. Vendimi vjen pas një beteje shumëvjeçare me Epic Games, prodhuesin e videolojës hit “Fortnite”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

card-trump

Maqedonia e Veriut sërish në qendër të vëmendjes, këtë radhë mashtrime me “Trump kartela bankare”

Elon-Musk-cip

Njeriu i parë me një implant truri kontrollon një mi kompjuteri me mendimet e tij!

diell

Dielli po shpërthen në një nivel që nuk është parë që nga viti 2017

intel

Intel do të prodhojë çipe për Microsoft

Elon Musk X twitter

Elon Musk po krijon një rival të Gmail të quajtur ‘XMail’?

google

Google lançon Gemini për planet e biznesit të Google Workspace

iphone- telefon mobil

OnePlus prezanton telefonin e ri i cili nuk mbështetet nga Inteligjenca Artificiale

Apple-1

Apple paralajmëron përdoruesit: Mos e thani kurrë telefonin në oriz

hena

SHBA rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

INFO

NA NDIQ