Google do të përmirësojë përmbledhjet e krijuara me Al

Picture of INA
INA

03/06/2024

Google ka njoftuar se do të ripërpunojë përmbledhjet e saj të rezultateve të kërkimit të krijuara nga inteligjenca artificiale (Al), duke postuar një blog që shpjegon pse funksioni po kthente përgjigje të çuditshme dhe të pasakta.

Kompania po ndërmerr gjithashtu veprime kundër asaj që e përshkroi si një numër i vogël i përmbledhjeve me AI që shkelin politikat e saj të përmbajtjes.

Veçoria e përmbledhjeve me AI, të cilën Google e prezantoi ​​në SHBA këtë muaj, prodhoi shpejt shembuj që keqinterpretonin informacionin dhe duket se përdornin burime satirike për të gjeneruar përgjigje, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.

Behet e ditur se kompania promovoi funksionin e përmbledhjeve me AI si një nga shtyllat e shtytjes më të gjerë të kompanisë për të integruar Al gjeneruese në shërbimet e saj kryesore, por shfaqja e saj bëri që kompania të mos ndihet mirë me përgjigjet e gjeneruara.

Blogu i Google dha një përmbledhje të shkurtër të asaj që kishte shkuar keq me përmbledhjet me AI dhe e mbrojti atë, duke pretenduar se shumë nga gabimet e vërteta të përmbledhjeve me AI ishin rezultat i boshllëqeve në informacion për shkak të kërkimeve të rralla ose të pazakonta.

Gjithashtu pohoi se kishte pasur përpjekje të qëllimshme në mënyrë që mjeti të mos prodhonte përgjigje të pasakta.

Ndryshe, gjiganti teknologjik pohoi se “reagimet e përdoruesve tregojnë” se njerëzit janë më të kënaqur me rezultatet e tyre të kërkimit për shkak të përmbledhjeve me AI.

TË FUNDIT
7 orë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit
7 orë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?
7 orë
Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë 'Open AI'?
1 ditë
Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin
2 ditë
Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

ME TE LEXUARA

7 orë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit
1 ditë
Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin
7 orë
Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë 'Open AI'?
7 orë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit

intelegjenca artificiale

Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

Elon-Musk-cip

Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë ‘Open AI’?

femij telefon

Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin

apple

Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

Elon Musk X twitter

Elon Musk kërcënon të ndalojë përdorimin e pajisjeve Apple në kompanitë e tij për shkak të partneritetit me OpenAI

Apple-1

Apple përfshin ChatGPT-në në pajisjet iPhone e Mac

Apple-1

Apple publikon reklamën e re ‘të çuditshme’ për veçorinë me prekje të dyfishtë

google maps

Google Maps po ju paralajmëron: Keni kohë deri më 1 dhjetor

INFO

NA NDIQ