Google Maps po ju paralajmëron: Keni kohë deri më 1 dhjetor

Picture of INA
INA

07/06/2024

Google Maps po ndryshon mënyrën se si i trajton të dhënat e vendndodhjes suaj.

Në vend që të rezervojë të dhënat tuaja në renë kompjuterike, Google së shpejti do t’i ruajë ato në nivel lokal në pajisjen tuaj.

Në një email dërguar përdoruesve, Google thotë se keni kohë deri më 1 dhjetor për të ruajtur të gjitha udhëtimet tuaja në pajisjen tuaj përpara se ajo të fillojë të fshijë të dhënat tuaja të vjetra.

Timeline, i njohur më parë si Historia e Vendndodhjes, është një veçori që gjurmon itineraret dhe udhëtimet tuaja bazuar në vendndodhjen e telefonit tuaj, duke ju lejuar të rivizitoni të gjitha vendet që keni vizituar në të kaluarën.

Por tani, në vend që t’i lidhë të gjitha këto informacione me llogarinë tuaj të Google, kompania do t’i lidhë ato me pajisjet që përdorni.

Google e njoftoi për herë të parë këtë ndryshim në dhjetor 2023 si pjesë e përpjekjeve për të forcuar privatësinë e përdoruesve dhe pak më herët filloi të fshinte faqe të caktuara nga historia e vizitave.

Kalimi në një metodë të re ruajtjeje do të thotë që nuk do të mund të hyni më në “Kronologji” nga versioni i desktopit i aplikacionit ose nga faqja e “Hartave Google”.

Nëse nuk i aktivizoni cilësimet e reja deri atëherë, Google do të përpiqet të zhvendosë 90 ditët e fundit të historisë suaj të udhëtimit në pajisjen e parë në të cilën identifikoheni dhe të gjitha të dhënat e vjetra do të fshihen.

Nëse dëshironi të vazhdoni të përdorni Timeline, hapni Google Maps në telefonin tuaj celular, klikoni foton e profilit në këndin e sipërm djathtas të ekranit dhe zgjidhni Timeline.

Nga atje, zgjidhni nëse dëshironi t’i ruani të dhënat tuaja të vendndodhjes derisa t’i fshini manualisht ose t’i fshini Google automatikisht pas 3, 18 ose 36 muajsh.

TË FUNDIT
2 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
2 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
2 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
2 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
2 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

ME TE LEXUARA

2 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
2 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
2 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë
2 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
2 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10

LEXO MË SHUMË

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

google

Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10

Inteligjenca Artificiale IA

E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

nasa2

NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

bill

Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

intelegjenca artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

whatsapp-main-600x360

WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet

nasa2

Astronautët e NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të kthehen në Tokë

INFO

NA NDIQ