Google paralajmëron përdoruesit e Gmail

INA
INA

14/11/2023

Google do të fshijë mijëra llogari jo aktive në Gmail duke filluar nga muaji i ardhshëm.

Përdoruesit që nuk kanë hyrë në llogarinë e tyre prej të paktën 2 vitesh, do të humbasin email-et dhe gjithçka tjetër të lidhur me të, përfshirë fotot dhe videot.

Politika e re e sigurisë u njoftua në muajin Maj dhe tashmë Google po dërgon njoftime të shumta te përdoruesit që rrezikojnë humbjen e llogarisë. Procesi i fshirjes së tyre nis më 1 Dhjetor.

Një nga përfaqësuesit e Google është shprehur se kjo “limiton kohën që platforma ruan informacionin tuaj personal”.

Llogaritë e papërdorura janë më të lehta për t’u hakeruar sepse kanë më pak gjasa të kenë të aktivizuar mbrojtjen e dyfishtë, përdorin fjalëkalime të vjetra që mund të kenë rënë pre e cenimit të sigurisë dhe të gjenden në “rrjetin e errët”.

Nëse një haker arrin të përdorë një llogari jo aktive, mund të hyjë në llogari të tjera dhe të shpërndajë viruse./tvklan.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

Bitcoin

Bitcoin kap vlerën e 41 mijë dollarëve. Pse po rritet pikërisht tani?

iphone- telefon mobil

Shumica nuk i dinë këto gjëra për iPhone

gta6

Rrjedh ‘traileri’ i GTA 6, zbulohen detajet e para

iphone- telefon mobil

Tre këshilla si të zgjidhni smartfonin e duhur Android

Elon Musk X twitter

A mund të falimentojë X (ish-Twitter) nën udhëheqjen e Elon Musk?

chat-gpt

“ChatGPT” festoi ditëlindjen e parë dhe ja si ndryshoi botën brenda një viti

INFO

NA NDIQ