Google po punon në një tjetër model me Al për parashikimin e motit

ina-online
ina-online

02/04/2024

Google Research ka njoftuar për modelin e ri gjenerues me Inteligjencë Artificiale (Al) i cili mund të ndihmojë në parashikimin më të saktë të motit.

Por, Scalable Ansemble Envelope Diffusion Sampler (SEEDS) nuk është modeli i parë i këtij lloji për të cilin gjiganti teknologjik po punon.

Kjo pasi më parë kompania ka zbuluar edhe GraphCast, model ky që mund të parashikojë motin deri në 10 ditë përpara dhe MetNet-3, shkruajnë mediat e huaja.

Njoftimi për zbulimin e ri u bë nga inxhinieri i lartë i softuerit, Lizao Li, dhe shkencëtari kërkimor i Google Search, Rob Carver.

Ndërsa një punim mbi modelin gjenerues SEEDS është publikuar në revistën Science Advances.

Sipas njoftimit, SEEDS do të ndikojë në parashikimin e motit me dy mënyra, duke e bërë atë më të saktë dhe duke e ulur koston e parashikimit të tij.

Në thelb, ai fokusohet në atë që quhet “parashikim probabilistik” dhe ndërsa kushtet ndryshojnë dhe ai merr më shumë të dhëna, SEEDS e korrigjon veten për të gjeneruar rezultate më të sakta.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ