Google premton 25 milionë euro për të rritur aftësitë mbi AI-në në Evropë

INA
INA

12/02/2024

Kompania teknologjike Google ka premtuar 25 milionë euro për të ndihmuar njerëzit në Evropë që të mësojnë se si ta përdorin inteligjencën artificiale, raportoi të hënën Reuters.

Duke shpallur financimin të hënën, gjigandi i teknologjisë tha se ka hapur aplikime për ndërmarrjet sociale dhe organizatat jofitimprurëse që mund të ndihmojnë në arritjen e atyre që mund të përfitojnë nga trajnimi.

Google do të drejtojë gjithashtu një seri akademish për të mbështetur kompanitë që përdorin AI-në dhe ka zgjeruar kurset e saj falas të trajnimit të AI-së në 18 gjuhë.”Ky program i ri do t’i ndihmojë njerëzit në të gjithë Evropën të zhvillojnë njohuritë, aftësitë dhe besimin e tyre rreth AI-së, duke siguruar që askush të mos mbetet prapa”, ka thënë Adrian Broën, drejtor ekzekutiv i Qendrës për Ndikimin Publik të kompanisë.

Muajin e kaluar, Google njoftoi se do të investonte 1 miliard dollarë në ndërtimin e një qendre të dhënash jashtë Londrës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

openAI

Mediat po paditin OpenAl dhe Microsoft

viber

Viber prezanton funksionin e ri

maserati

Modeli i ri nga Maserati do të dalë në shitje këtë verë

bitcoin

Bitcoini rritet me 40 për qind në vitin 2024

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

IBM: Europa është më e goditura nga sulmet kibernetike në 2023

iphone- telefon mobil

Pse duhet t’i ndalni telefonat apo të aktivizoni ‘airplane mode’ në aeroplan

yahoo-aol

“Bie” Yahoo Mail, miliona përdorues nga e mbarë bota nuk po mund të qasen në aplikacion

iphone- telefon mobil

5 vendet në shtëpi ku interneti është i ngadaltë

INFO

NA NDIQ