Google prezantoi Gemini në Messages, aktivizoi përmbledhjen e tekstit në Android Auto c

INA
INA

28/02/2024

Përdoruesit e Messages mund të hyjnë në chatbot të Google Gemini pa u larguar nga aplikacioni Messages.

Në këtë aplikacion, Binjakët mund të kryejnë detyra të ndryshme të tilla si dërgimi i mesazheve, ofrimi i ndihmës në planifikimin e ngjarjeve dhe gjithashtu mund të përdoret për të biseduar nëse shoferi është i mërzitur. Ky funksion është ende në beta dhe aktualisht është i disponueshëm vetëm për përdoruesit e Mesazheve në gjuhën angleze.

Android Auto përfiton gjithashtu nga teknologjia AI, e cila mund të ndihmojë në reduktimin e shpërqendrimit të shoferit kur merr mesazhe. Për shembull, nëse një numër i madh mesazhesh arrin në një bisedë në grup ose dikush dërgon mesazhe të gjata, Android Auto do t’i përmbledhë automatikisht ato dhe do t’i lexojë shoferit një version më konciz. Ai gjithashtu do të sugjerojë përgjigje dhe veprime bazuar në mesazhe të tilla si koha e mbërritjes në një vend, në mënyrë që shoferi të mund të përgjigjet me një prekje të ekranit dhe të vazhdojë të fokusohet në drejtimin e automjetit.

Google njoftoi gjithashtu disa veçori të reja të aksesueshmërisë për Android, duke përfshirë përshkrimet e fotografive të krijuara nga AI në aplikacionin Lookout. Ai do të jetë në gjendje të gjenerojë përshkrime për fotot e gjetura në internet ose të marra përmes mesazheve, dhe më pas t’i lexojë ato te përdoruesi. Funksioni aktualisht është i disponueshëm vetëm në anglisht, por ngadalë po shpërndahet në tregun global.

Funksioni i Lenteve të Google në aplikacionin Maps po merr një opsion të përmirësuar të lexuesit të ekranit, i cili do t’i lejojë përdoruesit të drejtojnë kamerën në diçka para tyre si një restorant ose stacion transporti publik, pas së cilës ata do të marrin informacionin përkatës për vendndodhjen.

Përmirësimet përfshijnë gjithashtu kontrolle të reja të transmetimit për Spotify të quajtur Spotify Connect, në mënyrë që përdoruesit të mund të kalojnë pa probleme në përdorimin e pajisjeve të tjera si kufjet dhe altoparlantët. Ky funksion ishte tashmë i disponueshëm për YouTube Music.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp njofton për uljen e kufirit të moshës së përdoruesve në disa vende

sam altman

Sam Altman prezanton ChatGPT Enterprise te kompanitë e tjera të mëdha

google

Google së shpejti prezanton telefonin e ri Pixel 8A

viber

Viber prezanton funksionin e ri me Al

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

INFO

NA NDIQ