Gordana Siljanovska – Davkova edhe zyrtarisht presidente e shtetit

Picture of ina-online
ina-online

11/05/2024

Gordana Siljanovska-Davkova, profesoreshë universitare, është zgjedhur si Presidentja e gjashtë e Maqedonisë së Veriut dhe gruaja e parë që merr këtë detyrë. Ajo mori certifikatën e zgjedhjes nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ), duke siguruar shumicën e votave, me një total prej 561,000 votuesve kundrejt 251,899 për rivalin e saj, Stevo Pendarovski.

“Certifikata i paraprin gjithmonë shpalljes që do të bëhet nesër në Kuvend për zgjedhjen e presidentit të shtetit. Kurorëzimi formal apo finalja formale e zgjedhjeve. I falënderova në mënyrë të duhur anëtarët e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, u thashë atë që dëgjova nga misioni vëzhgues dhe Asambleja Parlamentare e OSBE-së, se ata ishin të kënaqur me punën e tyre, se kishte incidente, por edhe për sa i përket afateve dhe aksionit. se Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve i ka kryer punët në përputhje me ligjin”, tha Siljanovska Davkova.

Sesionin për inaugurimin e presidentit të ri do të caktojë Kuvendi, i cili do të mbahet nesër në mesditë.

Certifikata e Siljanovska-Davkovës iu dorëzua nga kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski, i cili konfirmoi mbylljen e procesit zgjedhor dhe fitoren e saj me një shumicë të qartë votash.

TË FUNDIT
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
8 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

14 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
8 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
14 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
13 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ