Kurti politikani më i dëmshëm që e ka pasur Kosova, sipas Grabovcit të PDK-së

ina-online
ina-online

8 Gusht, 2023

Njëri nga protagonistët kryesorë të vendimarrjes në PDK, Adem Grabovci, po i kthehet aktivisht politikës, kështu së paku ai e deklaron vullnetin e tij duke u përgjigjë në shumë tema në një intervistë.

Tashmë i liruar nga gjykata i pafajshëm për aferën e njohur Pronto, Grabovci ka qënë adresë e kritikave sistematike nga mediet dhe oponetët politikë për përdorim të pushtetit për interesa të etablimit të strukturave të partisë në të gjitha poret e pushtetit.

Duke komentuar fillimisht aferën Zdravo të shefës së grupit parlamentar të LVV-së, Miimoza Kusari Lila, Grabovci, ish shef i grupit parlamentar të PDK-së, kritikoi ashpër mazhorancën e Kurtit duke i kujtuar asaj se ai asnjëherë nuk ka mbajtur takime të fshehta me përfaqësuesit e komunitetit serb. Ai e rikujtoi shembullin e tij të vet-dorëheqjës nga pozita që po e mbante pasi dolën përgjimet e aferës Pronto.

“Të lutem, unë asnjëherë nuk kam mbajtur takime të fshehta, jam takuar hapur me ta. Nuk kam bërë pazare me ta, jam kordinuar me përfaqësuesit e serbëve se s’i t’i ndihmojmë qytetarët serb, e jo për t’i fyer veteranët”, pohoi Grabovci.

Grabovci rikujtoi sipas tij standardin e PDK-së për sa kohë që ishte në pushtet kjo parti, duke theksuar se në kohën e tyre për çdo rast kur ka pasur dyshime për korrupsion e shkelje ligji, janë marrë masa.

“Kjo nuk po ndodhë në qeverisjen Kurti dhe është e pandershme dhe, e paimagjunueshme ajo çfarë po e shohim. Historia e Kosovës nuk do të njeh njëri më të dëmshëm se sa Albin Kurti”, tha Grabovci ndërsa po e krahasante qeverisjen e PDK-së me qeverinë e tashme të LVV-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

nenad-canak-1130x635

Sulmi terrorist në veri, Çanak: Inteligjenca perëndimore e dinte, kurthi për Vuçiçin

pasaporta-e-kosoves-800x460-1

Ambasada Gjermane: Kush ka pasaportë të Kosovës, nga 1 janari lëvizë pa viza në zonën Shengen

Petar-Boskovic

Ish-kreu i ministrisë serbe të mbrojtjes: Policia e Kosovës ka treguar se nuk janë mizorë

Ganimete Musliu-600x3601696240829

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

vucic

Vuçiq: Nuk duam luftë, Serbia nuk do të dërgoj forca ushtarake në Kosovë

millan radojcic

Avokati serb: Dyshoj se Radoiçiq do të ndëshkohet, në krye të Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd është Aleksandar Vuçiq

ramiz beg rizaj

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së

vdekje-lajm-vdiq

E dhimbshme: Biznesmeni nga Ferizaj i jep fund jetës, u gjet i varur në shtëpinë e tij (FOTO)

INFO

NA NDIQ