Kushtetuesja anulon përkohësisht grafën etnike në certifikatat e lindjes

Picture of INA
INA

05/07/2023

Udhëzimi i ministrit të Drejtësisë Krenar Lloga, me të cilin ka futur në certifikata grafën për përkatësinë etnike, nuk do të jetë përkohësisht e vlefshme.

Ky është vendimi i gjykatësve të Gjykatës Kushtetuese me pesë vota “pro” dhe dy “kundër”.

Debati zgjati më shumë se një orë e gjysmë, ndërsa të njëjtën e ka ndjekur edhe vetë ministri, Krenar Lloga.

Ata vendosën të vazhdojnë procedura për udhëzimin dhe deri në vendimin përfundimtar të ketë masë të përkohshme që udhëzimi të mos zbatohet. Votë kundër vazhdimit të procedurës ka pasur nga Naser Ajdari dhe Fatmir Skenderi.

Pas një vendimi të tillë, Lloga tha se kutia e Pandorës tani po hapet, pasi pasi sipas tij, në shumë raste nuk është respektuar vendosja e grafës për përkatësinë etnike.

Teza kryesore për fillimin e procedurës është tejkalimi i afatit të nënshkrimit, nga nënshkrimi deri në publikimin në “Gazetën Zyrtare”.

Procedura për udhëzimin vazhdon në Gjykatën Kushtetuese.(INA)

TË FUNDIT
58 minuta
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
1 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
2 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
2 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
3 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet
9 orë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
1 ditë
Sigurohen detaje nga masat hetimore kundër Naqe Georgiev dhe Ixhet Memetit
6 orë
OEMVP mbështet kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Evropian
1 ditë
Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

merko ramiz

Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë

INFO

NA NDIQ