Gratë e Lëvizjes Demokratike tubohen në Karshiakë, ngrejnë zërin se Deponia po i rrezikon për kancerin e gjirit

Picture of ina-online
ina-online

03/10/2023

Në muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, Lëvizja Demokratike mbajti panel diskutimi në rajonin e Karshiakës, konkretisht në fshatin Batincë. Shumë gra ishin tubuar për t’u informuar nga mjeket prezentë Rina Purini, gjinekologe dhe Mirela Avdiq, mjeke e përgjithshme, se cilat janë arsyet e paraqitjes së kancerit të gjirit në veçanti.

Gratë e Lëvizjes Demokratike pas panel-duskutimit të zhvilluar në fshatin Batincë, kanë konstatuar se deponia ‘Drislla’ por edhe deponitë e egra që janë në afërsi të fshatrave të Karshiakës me mbi 20 mijë banorë, po dëmtojnë rëndë shëndetin e banorëve në përgjithësi dhe të grave në veçanti, duke ndikuar drejtpërdrejtë në rritjen e numrit të grave me kancer në gji.

“Besimi në shëndetësinë publik ka rënie të madhe, në ndërkohë pacientët janë në panik nëse marrin terapi adekuate dhe në kohë, siç është rasti me Klinikën e onkologjisë”, konstatuan gratë e LD-së.

Sipas tyre, arsyet e këtij kaosi janë skandalet e përditshme që tronditin sistemin shëndetësor publik, ndërsa nga ana tjetër miliona euro shpenzohen për makineritë e reja të lojërave të fatit dhe nuk ka ilaç për të parandaluar pasojat e rënda të Covid për pacientët me imunitet të dobësuar, vlerësuan gratë e Lëvizjes Demokratike.

Ato vlerësuan se mjekët dhe personeli mjekësor janë viktima të kombinatorikave të personelit partiak.

“Qytetarët edhe pse gjatë gjithë stazhit punues kanë paguar kontribute për sigurimet shëndetësore, janë të detyruar të trajtohen në spitale private”, alarmojnë nga Lëvzja Demokratike e Izet Mexhitit.

Gratë e Lëvizjes Demokratike njashtu bënë thirrje nga Batinca për një resetim të të gjithë sistemit shëndetësor në vend, apo një ilaç për shëndetësinë e sëmurë të vendit tonë, pacientët të kujdesen pa dallime dhe të kthehet besimi në sistemin shëndetësor.

TË FUNDIT
6 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
3 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

ME TE LEXUARA

13 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 ditë
Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat
13 orë
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
23 orë
Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?
13 orë
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
6 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

LEXO MË SHUMË

mimoza

Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

moti shiu

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme

INFO

NA NDIQ