Grdev: Sofja mbetet e mendimit se të drejtat e bullgarëve në Maqedoni duhet të mbrohen

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2022

Qëndrimi i Bullgarisë mbetet se ka garanci për mbrojtjen e të drejtave të bullgarëve në Maqedoni. Shoqëria maqedonase dhe parlamenti i saj duhet të jenë plotësisht të përgatitur për vlerat themelore të Bashkimit Evropian, tha Dimitar Grdev, ekspert i politikës së jashtme dhe sekretar ndërkombëtar i partisë së Slavi Trifonovit.

Grdev ka sqaruar se “në postimin e Slavi Trifonov në Facebook ka pasur shumë komente për Republikën e Maqedonisë së Veriut, por në qëndrimin e ITN-së nuk ka ndryshim në qëndrimin bullgar.

Ai theksoi se marrëveshja e koalicionit nuk përmend hapa, përshkrime, veprime apo dëshira, por të gjithë janë dakord se qëndrimi i Bullgarisë duhet të mbetet pozicioni kryesor i kornizës.

Ai theksoi se nuk ka asnjë ndryshim nga qëndrimi i partisë së Slavi Trifonovit për temën e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Sipas Gardevit, kur bëhet fjalë për marrëdhëniet me Maqedoninë, ato janë marrëdhënie mes dy vendeve dhe nuk ka asnjë formë presioni.

“Nuk ka asnjë ndryshim në koalicion për Maqedoninë. Koalicioni shikon në një drejtim për temën e Maqedonisë së Veriut”, shtoi Grdev.

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

22 orë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
18 orë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
12 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
22 orë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
18 orë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
11 orë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)
22 orë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
15 orë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
11 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ