Greqia dhe SHBA nënshkruajnë marrëveshjen e re të mbrojtjes, ja çfarë parashikon

Shtetet e Bashkuara dhe Greqia zgjeruan një marrëveshje ekzistuese Bashkëpunimi për Mbrojtje të Ndërsjellë të enjten, një hap që konsiderohet si rritje e nivelit të lidhjeve dypalëshe në mbrojtje dhe fusha të tjera.

Marrëveshja u nënshkrua nga Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias i cili ishte në Uashington për raundin e tretë të Dialogut Strategjik SHBA-Greqi. Bisedimet filluan në vitin 2018 nga Sekretari i atëhershëm i shtetit, Mike Pompeo dhe homologu i tij grek.

Zoti Blinken e cilësoi dialogun “një sinjal të angazhimit tonë të përbashkët për të thelluar partneritetin” përmes të cilit të dyja vendet do të bëhen “një forcë edhe më e fuqishme për paqen, mirëqenien dhe dinjitetin njerëzor.”

Pas ndryshimeve në marrëveshje, forcat amerikane në Greqi do të mund “të stërviten dhe të veprojnë në më shumë zona të vendit”, tha zoti Blinken në një konferencë shtypi të enjten.

Zoti Dendias tha se amendamenti që iu shtua marrëveshjes mbron interesat greke dhe zgjeron bashkëpunimin përtej fushës së mbrojtjes.

“Po ashtu krijon një kornizë për investimet e Shteteve të Bashkuara në Greqi, jo vetëm për përmirësimin e aftësive mbrojtëse të vendit tonë, por për ta bërë këtë në një kuadër më të gjerë bashkëpunimi”, tha ai.

Marrëveshja vjen në një kohë kur duket se po rriten tensionet në Mesdheun lindor, ku Greqia dhe Turqia kanë akuzuar kohët e fundit njëra – tjetrën për veprime agresive që mund të shkaktojnë një përshkallëzim të mosmarrëveshjeve territoriale.

Projekt-ligji, tha ai, është hartuar për të nxitur angazhimin ndërparlamentar midis Greqisë, Qipros dhe Izraelit, i njohur si “procesi 3+1”, përveç mbështetjes së modernizimit ushtarak të Greqisë.

“Inkurajimi i bashkëpunimit të vazhdueshëm të sigurisë midis aleatëve dhe partnerëve tanë, përfshirë Greqinë, do të na ndihmojë të sigurojmë stabilitet në të gjithë rajonin dhe të forcojmë sigurinë globale,” i tha zoti Deutch Zërit të Amerikës në një deklaratë me shkrim.

Stephen J. Blank, studiues në Programin e Euro-Azisë në Institutin e Kërkimeve për Politikën e Jashtme, i tha Zërit të Amerikës në një intervistë telefonike se megjithëse forcimi i lidhjeve të mbrojtjes me Athinën dërgon një sinjal se SHBA do të mbështesë Greqinë, shqetësimi kryesor i Uashingtonit është që të sigurohet që “dy aleatët e NATO-s që kanë një histori të gjatë armiqësie që daton, që nga pavarësia greke nga Perandoria Osmane në 1821, të mos hyjnë në konflikt.”

Ndikimi i Kinës në Greqi, veçanërisht blerja e shumicës së aksioneve në portin më të madh dhe strategjik të Greqisë, atë të Pireut, është një faktor tjetër në sfondin e bisedimeve midis Uashingtonit dhe Athinës.

Kompania Kineze e Transportit Oqeanik bleu 51% të aksioneve në Autoritetin Portual të Pireut në vitin 2016 dhe nënshkroi një marrëveshje për të marrë edhe 16% shtesë aksionesh muajin e kaluar, pavarësisht se kishte dhënë vetëm një të tretën e investimeve për të cilat ishte rënë dakord fillimisht./VOA