Greqia digjet: Protestat nuk pushojnë pas aksidentit të tmerrshëm të trenit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Greqia po përballet me një raund të ri grevash dhe protestash masive në të gjithë vendin, ndërsa zemërimi rritet për aksidentin më të rëndë të trenit në vend që vrau 57 njerëz javën e kaluar.

Katërmbëdhjetë persona janë ende në spital pasi një tren mallrash që u përplas me një tren pasagjerësh, që transportonte kryesisht studentë, pranë qendrës së Larisës më 28 shkurt. Shefi i stacionit, i cili pranoi se kishte harruar të devijonte një nga trenat, u arrestua dhe u akuzua për vrasje dhe pengim të transportit. Ai përballet me burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtor.

Por zemërimi publik mbetet i përhapur në Greqi gjatë dekadave të keqmenaxhimit të rrjetit hekurudhor nga qeveria dhe dështimit në zbatimin e reformave të sigurisë.

Hekurudhat do të mbeten të paralizuara për të tetën ditë radhazi teksa punonjësit e hekurudhave vijojnë grevat e nisura pas aksidentit.

Gjatë javës së fundit të protestave, ka pasur përleshje të shumta midis policisë së trazirave dhe protestuesve, përfshirë në Athinë. Ministria e Rendit Publik njoftoi se është duke biseduar me organizatorët e protestës për të parandaluar dhunën e re.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, i cili pritej të thërriste zgjedhjet kombëtare për 9 prill, u kritikua ashpër për fajin e tepruar të shefit të stacionit.

Ministri i Transportit i Greqisë dha dorëheqjen më 1 mars dhe Mitsotakis u kërkoi falje familjeve të viktimave dhe premtoi një hetim të plotë dhe nisi një seri paraqitjesh publike në një përpjekje të dukshme për të shuar bujën.

Megjithatë, ka pak shenja të uljes së zemërimit publik. Fundjavën e kaluar, tifozët e futbollit në të gjithë vendin kanë sharë kryeministrin gjatë ndeshjeve.

TË FUNDIT
5 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
5 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
15 orë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
20 orë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit

ME TE LEXUARA

5 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
20 orë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit
15 orë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
5 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

LEXO MË SHUMË

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

IMG_4336

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

Biden

Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit

Pedro Sanchez

Sanchez: Ne duhet të bëjmë të njëjtën gjë për Gazën siç bëjmë për Ukrainën

Samiti NATO

Anëtarët e NATO-s bashkohen kundër Rusisë dhe në mbështetje të Ukrainës

Pauline-Newman-

Amerikanja 97-vjeçare kërkon me ngulm të rikthehet në punë, pasi humbi gjyqin dhe apeloi vendimin

termet

Tërmet 7.1 ballë Rihter në Filipine, nuk ka alarm për cunami

INFO

NA NDIQ