Greqia e zgjat bllokimin pa afat, por dyqanet do t’i hapë të hënën

Qeveria e Greqisë ka zgjatur masat e bllokimit në të gjithë vendin për një kohë të pacaktuar, por tha se dyqanet me pakicë dhe qendrat tregtare do të rihapen të hënën me kufij të rreptë të hyrjes.

Shefi i mbrojtjes civile Nikos Hardalias tha të premten se shtetrrethimi i natës, kufizimet e udhëtimit të brendshëm dhe urdhrat e qëndrimit në shtëpi do të mbeten të gjitha në fuqi, masa që u vendosen për herë të parë në fillim të nëntorit.

Dyqanet me pakicë, të mbyllura që nga 3 janari, do të rihapen me hyrje të kufizuar dhe për klientët që kanë mbushur lejet për të dalë nga shtëpitë e tyre që zakonisht bëhen të disponueshme me mesazhe në celular.

Bllokimi u vendos në 7 nëntor për të luftuar një rritje të rasteve dhe vdekjeve, që janë lehtësuar javët e fundit.

Tek fliste në parlament përpara se t’i shpallte masat të premtes, Kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se çdo muaj bllokim i kushtoi ekonomisë greke më shumë se 3 miliardë euro (ose 3.6 miliardë dollarë).

“Unë dua të jem absolutisht i qartë, çdo hapje e aktivitetit ekonomik mbart rrezikun e një rritjeje të rasteve të Covid-19,” tha Mitsotakis. “Për sa kohë që kjo rritje e rasteve është e moderuar dhe e kontrolluar dhe për sa kohë që nuk i bën presion sistemit shëndetësor, është diçka që mund ta durojmë. Këta janë ekuilibra delikatë që duhet t’i gjejmë.”

Shkollat ??fillore dhe kopshtet u rihapën këtë javë, por mësimet për shkollën e mesme po mbahen vetëm në internet. Mesatarja shtatëditore e vdekjeve të reja për 100,000 banorë në Greqi ishte në 0,34 në 13 janar nga 0,94 në fillim të dhjetorit, transmeton syri.net.

Kjo shifër aktualisht është 0.77 në Bashkimin Evropian dhe 1.01 në Shtetet e Bashkuara, sipas të dhënave të mbledhura nga agjencitë kombëtare të shëndetit.