Greqia merr drejtimin e misionit detar të BE-së në Detin e Kuq

INA
INA

27/02/2024

Greqia ra dakord zyrtarisht të hënën të marrë pjesë dhe të drejtojë misionin detar të Bashkimit Evropian në Detin e Kuq për të mbrojtur linjat e transportit detar nga sulmet e militantëve huthi në Jemen.

Një komitet sigurie i drejtuar nga kryeministri Kyriakos Mitsotakis urdhëroi pjesëmarrjen e një fregate greke në operacionin e quajtur “Aspides”, sipas fjalës greke “mburojë”, operacion që u njoftua javën e kaluar.

Misioni do të drejtohet nga baza detare në Larisa, të Greqisë, nën komandën e admiralit grek Vasilios Griparis.

Greqia ka një segment të rëndësishëm të transportit detar tregtar dhe është prekur drejtpërsëdrejti nga sulmet e huthive. Në portin e Pireut, pranë Athinës, u njoftua një rënie me 12.7% në aktivitetet në terminale gjatë janarit.

“E kuptojmë të gjithë se pjesëmarrja në këtë operacion sjell rreziqe, rreziqe domethënëse”, tha të hënën ministri i mbrojtjes Nikos Dendias gjatë një vizite në fregatën “Hydra” në një bazë detare pranë Athinës.

Fregata u nis për në mision në orët e vona të së hënës.

“Greqia, si një fuqi detare me rol kryesor në transportin global, i kushton rëndësi të madhe nevojës për të ruajtur lirinë e lundrimit, si dhe jetën e grekëve që udhëtojnë në rrugë detare”, tha zoti Dendias.

Gjermania, Italia dhe Franca do të ofrojnë gjithashtu mjete detare për këtë mision, që do t’i bashkohen fregatës “Hydra”, ndërsa Italia do të marrë komandën taktike, thanë zyrtarët grekë.

Zyrtarët në Athinë e kanë përshkruar misionin Aspides si të natyrës mbrojtëse, duke shtuar se Greqia nuk do të marrë pjesë në sulmet e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara ndaj objektivave ushtarake të rebelëve huthi në Jemen.

Rebelët huthi, që mbështeten nga Irani, thonë se sulmet e tyre ndaj anijeve tregtare me dronë dhe raketa janë në përgjigje të ofensivës së Izraelit ndaj Hamasit në Gazë që filloi në tetor.

Gjatë një seance dëgjimore në një komision parlamentar javën e kaluar, zoti Dendias tha se mbajtja hapur e linjave të tregtisë në det është një “domosdoshmëri ekzistenciale për Greqinë”.

“Nuk marrim qëndrim për çështjen huthi”, u tha zoti Dendias ligjvënësve.

“Por sfidojmë të drejtën e çdokujt që të hapë zjarr ndaj anijeve tona, ndaj anijeve evropiane dhe anijeve që lundrojnë në rajon dhe që vijnë në portet tona”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Jakov Milatovic

Podgorica nuk pranon antarësimin në grup në BE

vucic

Vuçiq sfidon BE-në: Kurrë sanksione ndaj Rusisë

kris hill

Uashingtoni “shuplakë” Beogradit

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

xhamia selanik

Hapet pas 102 vitesh për besimtarët Xhamia e Re në Selanik

freedom-house

Raporti i Freedom House: Refuzimi i Serbisë për ta njohur Kosovën, sfidë e madhe në demokratizim

protesta beograd

E pazakontë: Babai nga Mali i Zi, nëna nga Veriu i Kosovës, i riu serb bën testin e ADN-së dhe del shqiptar

vucic

AP: Armatosja e Serbisë me “Rafale” – kritikët shqetësohen se Vuçiqi mund të inkurajohet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë

Vucic-Macron

Serbia afër një marrëveshjeje për të blerë avionë ushtarakë francez

INFO

NA NDIQ