Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

Picture of INA
INA

24/06/2024

Në Këshillin e Ministrave të Jashtëm në Luksemburg kryediplomati grek Giorgos Gerapetritis përsëriti faktin se qeveria e Mickovskit po shkel Marrëveshjen e Prespës. Në këtë mënyre tha ai, “vetoja greke do ta bëjë Shkupin të kuptojë se çfarë do të thotë shkelje e ligjit ndërkombëtar.”

“Përsa i përket prespektivës së anëtarësimit të shteteve të Ballkanit Perëndimor, Greqia ka qenë gjithnjë forca shtytëse e procesit të integrimit që nga viti 2003 me agjendën e Selanikut. Ne mendojmë se kjo është e vetmja rrugë me përfitime për të dyja palët si për rajonin dhe për vetë BE-në. Pavarësisht kësaj, ka shtete si Maqedonia e Veriut ku udhëheqja e re shtetërore dhe politike vendosi sistematikisht që të mos përdorë emrin kushtetues në diskursin publik brenda vendit. Kjo është shkelje flagrante të Marrëveshjes së Prespës sepse pajtueshmëria me të drejtën ndërkombëtare dhe marrëveshjet ndërkombëtare është baza e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare dhe nuk do të thotë zbatim selektiv i saj.”

Me qëndrimin e fundit të Athinës, Shkupi dhe Tirana duhet që të presin pa afat deri kur të kenë plotësuar kushtet për heqjen e vetos. Këto dy shtete ende nuk kanë nisur shqyrtimin e kapitujve të parë të anëtarësimit në BE për shkak të çështjeve dypalëshe, jo vetëm me Greqinë, por në rastin e RMV-së edhe pretendimeve të Bullgarisë.

Kushti për marrjen e pëlqimit unanim të 27 shteteve anëtare mbetet ende në fuqi.

Klan News

TË FUNDIT
21 minuta
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
44 minuta
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
2 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
2 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
2 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

ME TE LEXUARA

1 ditë
18 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
19 orë
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
2 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
1 ditë
Qeveria ka emëruar disa drejtorë, ja emrat
19 orë
Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseni në MPB
2 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LEXO MË SHUMË

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

sadulla duraki duraku

Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ