Greva në “Trepçë”, 32 minatorë kërkojnë ndihmë mjekësore

INA
INA

31/10/2023

32 minatorë grevistë kanë kërkuar ndihmë mjekësore në 24 orët e fundit.

Lajmin e ka konfirmuar kryetari i suspenduar i Sindikatës së Minatorëve, Ibrahim Jonuzi, i cili foli edhe për vendimin e menaxhmentit të ndërmarrjes “Trepça”.

“Gjatë ditës kanë qenë 32 minatorë që kanë kërkuar ndihmë. Kjo është një hakmarrje, një tendencë për ta shuar zërin sindikal dhe këta po humbin kohë duke u marrë me çështje të kota”, tha Jonuzi.

Më tej, ai tha se kryeshefi i “Trepçës”, me vendimin për suspendimin e tij nga kreu i sindikatës ka treguar karakter diktatorial, teksa tha se dje gjatë ditës ka pasur kontakt me disa nga deputetët e pozitës, nga të cilët po pret reflektim për çështjen e grevës.

Kujtojmë se minatorët kanë hyrë në ditën e tetë të grevës, ku po kërkojnë që pagat t’iu dalin në mes datave 6 dhe 10, të shkarkohet kryeshefi i “Trepçës” dhe të ketë sigurime shëndetësore për minatorët.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ZHAKU

Jo bashkëshorti, ja kush është fajtor për vrasjen e Liridonës sipas Zhakut

Liridona ademaj

Detaje të reja për vrasjen makabre, Granit Plava sillej në oborrin e restorantit ku po darkonin Liridona dhe Naimi, rrugës ndërruan veturat

IMG_6974

“Me pas ditë që e ka bo djali jem atë ditë, ai sot s’ish gjallë” – Babai i Naim Murselit flet pasi arrestimit të djalit të tij(VIDEO)

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

Këshilltari i Pacollit zbulon detaje për të ardhurat, bizneset dhe punën e Naim Murselit

zhvarrosje liridona

Zhvarroset trupi i Liridona Ademajt – Dalin detaje të reja nga krimi mizor

zhvarrosje liridona

Zhvarroset Liridona Ademaj

haga

Përpjekje për të ndërhyrë tek dëshmitarët – ZPS njofton se Thaçit, Veselit e Selimit u kufizohen kontaktet dhe komunikimet

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Fillimisht e pranoi më pas e mohoi, përfshirja e Murselit në vrasjen e Liridonës

varri liridona ademaj

Sot bëhet rivarrimi i Liridona Ademajt – familjarët kërkojnë privatësi

INFO

NA NDIQ