Gripi sezonal, Mexhiti: Për një javë janë vaksinuar 10 mijë qytetarë

Picture of INA
INA

02/11/2023

Brenda një jave që kur ka filluar vaksinimi kundër gripit stinor, 10 mijë qytetarë janë imunizuar, ndërsa më shumë 51 mijë janë regjistruar në sistem. Sipas ministrit të Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti interesimi i qytetarëve për vaksinim është i lartë. Për vaksinim falas janë paraparë 60 mijë doza të katër llojeve të vaksinave. Në këtë grup përfshihen të moshuarit mbi 65 vjeç, personat me sëmundje kronike, punonjësit shëndetësorë, gratë shtatzëna, fëmijët prej 6 muaj deri në 5 vjet si dhe personat e në shtëpitë e të moshuarve dhe të punësuarit atje.

“Vetëm në një javë, në qendrën e vaksinimit në poliklinikën Bit Pazar, vaksinën kundër gripit sezonal e kanë marrë 824 persona dhe termin për vaksinim kanë caktuar 3957 qytetarë. Të dhënat në nivel të shtetit konfimrojnë interesimin e lartë të qytetarëve për këtë vaksinë, kështu që janë regjistruar 51 649 qytetarë në sistemin vakcinacija.mk. Sms porosi për termin kanë marrë më shumë se 37 mijë qytetarë dhe mbi 10 mijë të imunizuar”, tha Fatmir Mexhiti, Ministër i Shëndetësisë. /Alsat.mk

TË FUNDIT
6 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
6 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
6 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
10 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
13 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

ME TE LEXUARA

16 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
16 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
13 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
23 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
16 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
10 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

LEXO MË SHUMË

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

IMG_4336

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

INFO

NA NDIQ