Grkovska: Është rregulluar gjendja e transparencës në Maqedoninë e Veriut

Picture of INA
INA

04/10/2023

Zv. kryeministrja përgjegjëse për politikë për qeverisje të mirë, Slavica Grkovska, në konferencën e dytë për mediat për draftin strategjik për transparencë 2023-2026, e cila është mbajtur në Veles, e organizuar nga Kabineti për politikë dhe qeverisje për qeverisje, në me bashkëpunim me Fondacionin “Metamorfoza”.

“Forcimi i transparencës në të gjithë nivelet e sistemit është një nga parakushtet më të rëndësishme dhe për përmasimin e gjendjes së përgjithme të institucioneve, me inkorporomi dhe zbatimin e vazhdueshëm të këtij parimi bëhen më të përgjegjshme dhe më efikase në kryerjen e funksionit të tyre si shërbim ndaj qytetarëve”, theksoi Grkovska.

Ajo ju referua fakteve të viteve të fundit ku tregohet se është rregulluar gjendja e transparencës dhe kjo për shkak të vendosmërisë për të krijuar mekanizma, për miratimin e legjislacionit përkatës dhe zhvillimin dhe zbatimin e politikanëve. Kjo rezulton në forcimin e disiplinës fiskale duke hapur, duke lejuar kështu publikun të ketë një pasqyrë të kostove, por edhe duke i hapur institucionet ndaj publikut dhe duke mundësuar akses më të lehtë në informacion.

Vendi ynë është ndër të paktët që përgatit dokumente strategjike të këtij lloji dhe hapat e mëtejshëm synojnë ruajtjen e hapjes, pa u tërhequr nga ajo që është arritur deri më tani, dhe institucionet që po shkojnë prapa duhet të arrijnë në nivelin e atyre që kanë bërë përparimin më të madh në aspektin e transparencës. Sipas Irena Bojaxhievska, eksperte që ka punuar në këtë strategji, praktikat e qeverisjes së mirë dhe qeverisjes së hapur duhet të bëhen standard në punën e përditshme.

TË FUNDIT
44 minuta
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
58 minuta
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
1 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
1 orë
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
3 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

ME TE LEXUARA

1 ditë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
3 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë
12 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
1 ditë
Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së
8 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 ditë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
3 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
11 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

LEXO MË SHUMË

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

INFO

NA NDIQ