Grkovska: Personat nga “lista e zezë” e SHBA-së të sanksionohen edhe në Maqedoni

INA
INA

26/12/2023

Të zgjerohet fusha e veprimit të Ligjit për masat kufizuese, i cili do të zgjerojë dhe plotësojë ligjin me një procedurë në bazë të së cilës sanksionet e vendosura nga SHBA do të procedohen në legjislacionin e RMV-së.

Me këtë, ata persona që janë në listën e zezë në SHBA do të mund të sanksionohen në legjislacionin maqedonas.Këtë e tha për “RTMV”, zëvendëskryeministrja përgjegjëse për politika për qeverisje të mirë, Sllavica Grkovska.

“Marrëveshja e partneritetit strategjik ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, në një pjesë i referohet edhe luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, dhe pikërisht për këtë kam iniciuar këtë iniciativë për zgjerimin e fushës së masave kufizuese, për t’iu referuar për luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar dhe terrorizmit, dhe trupi koordinues vendosi të përfshijë veprime hibride kundër shtetit.Dhe të lehtësohet procedura ligjore, sipas sistemit juridik të Maqedonisë, për ata persona që janë në listën e zezë, të procedohen në legjislacionin vendas”, tha Grkovska./Telegrafi/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Rreziku nga Rusia – Ja kur hapet “kutia e Pandorës” sipas Bujar Osmanit!

IZETT-1392x928

Izet Mexhiti: Përplasjet e mia në BDI datojnë nga viti 2016 kur isha kundër koalicionimit me Nikolla Gruevskin

IMG_9321

VIDEO/Pajaziti: Premtimet e Ali Ahmetit për heqjen e 20%, reprizë që 20 vite vazhdimisht përsëritet

Taravari Gostivar

Taravari: Për pak orë mblodhëm 8 mijë nënshkrime

policia-mk

Vrasje në Bllacë, krisma armësh

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

INFO

NA NDIQ