Grubi flet se çka diskutuan me Escobar, thumbon VMRO-në dhe BESËN

Picture of ina-online
ina-online

26/08/2023

Në takimet e djeshme me Escobarin nuk u diskutua fare për zgjedhje të parakohshme, u diskutua vetëm për përfundimin me sukses të amendamenteve kushtetuese dhe vazhdimin e rrugës evropiane të vendit tonë, tha zëvendëskryeministri dhe ministri i Sistemit Politik dhe Marrëdhënieve Ndërkomunitare Artan Grubi.

Grubi tha se gjatë takimeve u theksua një mbështetje e madhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për anëtarësimin e vendit në BE, si dhe për ndryshimet kushtetuese.

“Shpresoj që VMRO-DPMNE-ja më në fund do të gjejë forcë, do ta kapërcejë vetveten, do ta votojë dhe do ta largojë këtë çështje nga agjenda ditore politike sepse është në interes të të gjithë qytetarëve”, tha ai.

Ai ka theksuar se dy muaj pas miratimit të amendamenteve teknike nga Qeveria dhe dorëzimit në Kuvend, nuk ka pasur debat publik për përmbajtjen e tyre.

E shohim se dy muaj pas miratimit të amendamenteve teknike të Kushtetutës në Qeveri dhe dorëzimit në Kuvend, nuk ka absolutisht asnjë debat për përmbajtjen e atyre amendamenteve në shoqëri, as nga komuniteti akademik dhe as nga organizyatat joqeveritare dhe mediat, por debati bëhet vetëm në lidhje me çështjet politike, nëse duhet të ketë ndryshime të parakohshme, nëse do të formohet Qeveri e re,e jo në lidhje me atë nëse janë të mira apo të këqija, nëse humbim apo fitojmë, theksoi Grubi.

Ai siguron se në të njëjtën ditë kur do të miratohen ndryshimet kushtetuese, Kuvendi do të shpërndahet dhe do të mbahen zgjedhje të parakohshme.

TË FUNDIT
4 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
3 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
3 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku
7 orë
OEMVP mbështet kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Evropian
1 ditë
Lupço Palevski Pallço, sot para gjykatës për vrasjen e dyfishtë
3 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
1 ditë
Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij
7 orë
VLEN në qeveri/ Aleanca për Shqiptarët me dy ministri

LEXO MË SHUMË

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

merko ramiz

Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës/Kasami: Vendimi i Qeverisë për ndaljen e punimeve, ‘urdhër’ nga Grubi

INFO

NA NDIQ