Grubi jep lajmin për festat e nëntorit (FOTO)

INA
INA

13/11/2023

Zv/kryeministri i Maqedonisë Artan Grubi ka bërë të ditur do të ketë manifestim për 115 vjetorin e Kongresit të Manastirit.

“Gjithçka gati për të shënuar në mënyrë dinjitoze 115 vjetorin e Kongresit të Manastirit!

Nga data 14 deri më datë 22 nëntor, bashkë me Institutin për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve dhe Ansamblin Shtetëror i Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut organizojmë edicionin e pestë të manifestimit kulturor – shkencor “Ditët e Alfabetit”.

Edicioni i sivjetëm si asnjëherë më parë sjell në një vend Akademitë e Arteve dhe Shkencave të Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës për të trajtuar madhështinë e kësaj ngjarje historike, për të prezantuar fakte, botime dhe ekspozita me peshë të madhe në fushën e albanologjisë.

Programi i plotë i edicionit të pestë të manifestimit kulturor – shkencor “Ditët e Alfabetit”, ka shkruar Grubi. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

vrasja ekuador remzi azemi

Vrasja në Ekuador e shqiptarit, arrestohet në Maqedoni i shumëkërkuari

Halil Snopce

Kuvendi i ASH-së ende nuk ka caktuar mbledhje/ Snopçe: Mund të ketë dallime, por do të jemi të unifikuar

ministria financave e maqedonise

Vendimi për pagat shkakton revoltë tek të punësuarit në Ministrinë e Financave

INFO

NA NDIQ