Grubi kërkon që mos të vazhdohet kontrata me kinezët: Të niset procedurë penale për ndërtimin e autostradës Kërçovë-Ohër!

Picture of INA
INA

02/11/2023

Zëvendëskryeministri Artan Grubi ka adresuar kritika në lidhje me projektin e ndërtimit të autostradës Kërçovë-Ohër, që është projekt i Qeverisë së kaluar që po ndërtohet nga kompani kineze.

Grubi kërkoi që Prokuoria të veprojë ndaj atyre që gabimisht kanë projektuar, pasi siç tha Grubi, ka pasur 11 rrëshqitje të reja të dheut. Zv/kryeministri kërkon që edhe deputetët të ndërpresin punimet në këtë rrugë të cilat tash e 10 vjet ende nuk kanë përfunduar.

“Unë jam politikan. Ne funksionojmë në mandate. Mandati jonë është 1 vit, 2-3, maksimum 4, nëse nuk realizojmë gjatë mandatit, neve na çojnë në shtëpi, por duhet t’i dërgojnë në shtëpi edhe ata që gabojnë gjatë projektimit dhe të niset procedurë penale për projektim të gabuar. 11 rrëshqitje të reja të dheut në rrugën Kërçovë-Ohër. Kjo është absolutisht e papranueshme. 10 vjet projekt, po ndodh, por gabime të qëllimshme në projektim dhe zvarritje të pafundme të projekteve, kjo iu kushton jetë qytetarëve, vetëm sa aksidente kemi në këtë autostradë, në këtë rrugë sinqerisht. Nuk e di se si do të votojnë deputetët në fund të dhjetorit në lidhje me vazhdimin e kësaj kontrate sepse është skandaloz. Kur i filluam bisedimet me menaxherët e “Bechtel dhe Enka” për ndërtimin e Korridorit 8 dhe 10D, na thanë të vëmë bast që ne do ta përfundojmë autostradën, para se ju ta përfundoni autostradën kineze. Mendova se po bëjnë shaka, doli që do të jetë e vërtetë edhe kjo”, theksoi Grubi.

TË FUNDIT
42 minuta
Heqja e Ligjit të Luftës me Greqinë, pr.deklarata e PDIU miratohet me 96 vota pro
54 minuta
“Më e lehtë me miqtë”- Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani
57 minuta
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
1 orë
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
1 orë
Dy të lënduar pas një aksidenti mes tri veturave në Prishtinë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
4 orë
Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq
21 orë
Profesori kumanovar, Astrit Iseni do të jetë zv/ministër në MPB
1 orë
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
7 orë
Saranda dhe Ksamili me plazhe të tejmbushura. Rama shperndan videon
1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
3 orë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

LEXO MË SHUMË

IMG_3481

Heqja e Ligjit të Luftës me Greqinë, pr.deklarata e PDIU miratohet me 96 vota pro

vucic

“Më e lehtë me miqtë”- Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani

sgvf

Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

rijad shaqiri

Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së

policia kosoves

Dy të lënduar pas një aksidenti mes tri veturave në Prishtinë

mickoski-2

Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

policia-tetoves-spb-mpb

Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës

BDI selia

BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq

INFO

NA NDIQ