Grubi: Kryqin në Kodrën e Diellit e ka bërë Bilall Kasami dhe VMRO-ja! (Video)

Picture of ina-online
ina-online

22/11/2023

Zv.kryeministri Artan Grubi, ka akuzuar kryetarin e komunës së Tetovës, Bilall Kasamin, për ngritjen e kryqit në Kodrën e Diellit në Tetovë. Grubi në një prononcim për gazetën LAJM, tha se ngritja e këtij simboli fetar është rezultat i marrëveshjes mes Lëvizjes Besa dhe VMRO-DPMNE-së.

“Për fat të keq është rezultat i marrëveshjes skandaloze të koalicionimit midis Bilall Kasamit dhe VMRO-DPMNE-së dhe po e shohim në zbatim e sipër çdo ditë. Të gjitha ato marrëveshje po i shohin qytetarët e Tetovës, po i ndjejnë, me të gjithë ato drejtori, me të gjithë ato punësime, me gjithë ato ndërtime përsëri të kryqeve dhe politikave monoetnike, monofetare që po zbatohen tashmë në Tetovë dhe vlerësoj që kryetari i komunës së Tetovës dhe gjithë estabilishmenti i asaj partie, e legjitimoi, e legalizoi, e ndërtoi gjithë atë kryq në Kodrën e Dielli ndryshe nga jo që e bëjmë ne në Shkup, ku kishte përpjekje të tilla por nuk i lamë, as në Kala e as në Butel. As të ndërtohet kisha e as të ndërtohet kryqi, jo për të patur diçka kundër kishave, kryqeve apo objekteve fetare por kundër politizimit, partizimit dhe politikave monoetnike dhe monofetare përmes keqpërdorimit të ndjenjave fetare dhe pazareve politike për të marrë një post kryetar komune në Tetovë”, tha Grubi për gazetën LAJM.

TË FUNDIT
1 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
3 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
3 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
4 orë
Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku
6 orë
OEMVP mbështet kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Evropian
1 ditë
Lupço Palevski Pallço, sot para gjykatës për vrasjen e dyfishtë
3 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
1 ditë
Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij
6 orë
VLEN në qeveri/ Aleanca për Shqiptarët me dy ministri
1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
3 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

merko ramiz

Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës/Kasami: Vendimi i Qeverisë për ndaljen e punimeve, ‘urdhër’ nga Grubi

denari-756x420-696x387-1

Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë

INFO

NA NDIQ