Grubi optimist për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/01/2022

Zv/kryeministri, Artan Grubi deklaroi se, në kuadër të vizitës zyrtare në Republikën e Bullgarisë kanë realizuar takim edhe me presidentin bullgar, Rumen Radev.

“Presidenti Radev përshëndeti realizimin e sotëm të seancës së përbashkët mes qeverive tona dhe hapat e ndërmarra për avancimin e bashkëpunimit që epilog duhet të kenë standard më cilësor jetese të qytetarëve të të dyja vendeve, zgjidhje të kontestit dhe integrim të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian”, u shpreh Grubi.

Autoritetet e Sofjes dhe Shkupit vendosën të përmirësojnë marrëdhëniet e dëmtuara të biznesit me Bullgarinë duke lehtësuar kushtet për bashkëpunim.

Në takimin ndërmjet delegacioneve të Maqedonisë dhe Bullgarisë, është rënë dakord që të themelohet Sekretariati për tregti, me qëllim të përmirësimit të nivelit të tregtisë.

Krahas tregtisë, ministrat në fushën e ekonomisë ranë dakord që të thellohet bashkëpunimi në fushën e turizmit, energjetikës dhe të eliminohen disa nga procedurat e deritanishme burokratike të nevojshme për punë.
(INA)

TË FUNDIT
33 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
2 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
2 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
3 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

ME TE LEXUARA

1 ditë
Banorët e Likovës fillojnë me paraqitjen e dëmeve bujqësore pas reshjeve të djeshme
11 orë
GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit
1 ditë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
6 orë
Bytyqi:Pushteti do ta ketë përkrahjen time për çdo vendim që përmirëson cilësinë e jetës së qytetarëve
1 ditë
Mot me vranësira të ndryshueshme me periudha me diell
23 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
1 ditë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
11 orë
Dy prej të plagosurve në Pejë hyjnë në operim – ngjarja dyshohet se ndodhi për shit-blerjen e një veture

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

INFO

NA NDIQ